ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Չինաստանի իշխանությունները Հոնկոնգի հետ սահմանին զորքեր են կենտրոնացնում:
«Մեր հետախուզությունը տեղեկացել է, որ չինական կառավարությունը զորքեր է կենտրոնացնում Հոնկոնգի հետ սահմանի մոտ: Բոլորը պետք է հանգիստ եւ զգույշ լինեն»,- գրել է նա Twitter-ում:
Նա նաեւ վրդովմունք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ին մեղադրում են Հոնկոնգում ցույցեր կազմակերպելու համար.
«Շատերը Հոնկոնգում ծագած խնդիրների համար մեղադրում են Միացյալ Նահանգներին: Ես չեմ կարողանում հասկանալ՝ ինչո՞ւ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի քան 2 ամիս առաջ Հոնկոնգում զանգվածային ցույցեր են սկսվել՝ կապված իշխանությունների նախաձեռնած օրինագծի հետ, որը հստակեցնում է Չինաստանի օրենքների խախտման համար կասկածվող կամ հետախուզվող անձանց Հոնկոնգից Չինաստան արտահանձնման մեխանիզմը:
Հանրության ճնշման ներքո՝ տեղական իշխանությունների ղեկավար Քերրի Լամն օրակարգից հանել է օրինագիծը, սակայն դա չի կանգնեցրել բողոքի ալիքը:
Օգոստոսի 11-ին տարբեր շրջաններում կրկին հակակառավարական չարտոնված ցույցեր են տեղի ունեցել: Ոստիկաններն առանձին դեպքերում ցուցարարներին ցրելու համար արցունքաբեր գազ եւ ռեզինե փամփուշտներ են կիրառել: 40 մարդ վնասվածք է ստացել: Ցուցարարները ոստիկաններին մեղադրում են ավելորդ դաժանության համար եւ պատրաստվում են նոր խոշոր ակցիաներ կազմակերպել:

Президент США Дональд Трамп заявил, что власти Китая стягивают войска к границе с Гонконгом.
«Наша разведка проинформировала нас о том, что китайское правительство стягивает войска к границе с Гонконгом. Все должны быть спокойны и острожны», - написал он в Twitter.
Он также возмутился тем, что США обвиняют в организации акций протестов Гонконге. «Многие обвиняют меня и Соединенные Штаты в проблемах, происходящих в Гонконге. Я не могу понять, почему?».
Как напоминает ТАСС, более двух месяцев назад в Гонконге вспыхнули массовые протесты против инициированного местными властями законопроекта, который направлен на то, чтобы наладить механизм выдачи из Гонконга в материковый Китай для судебного преследования лиц, подозреваемых в нарушении законов КНР или находящихся в розыске. Под давлением общественности глава местной администрации Кэрри Лам сняла законопроект с повестки дня, но это не остановило волну протестов.
11 августа в разных районах города прошли очередные несанкционированные антиправительственные демонстрации. Полицейские в отдельных случаях применили для разгона собравшихся слезоточивый газ и резиновые пули. 40 человек получили ранения. Демонстранты обвиняют полицию в излишней жестокости и собираются провести новые крупные акции протеста.