Ղրղզստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել երկրի ՆԳ փոխնախարար Կուրսան Ասանովի դեմ, որը բանակցություններ էր վարել երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի հետ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են վերահսկիչ մարմնի մամուլի ծառայությունից:
Գեներալ Ասանովը, որը բանակցություններ էր վարում Աթամբաեւի հետ եւ նրան համոզել է հանձնվել իրավապահ մարմիններին Կոյ-Տաշ գյուղում բախումների ժամանակ, չորեքշաբթի պաշտոնանկ է արվել «ղրղզական միլիցիայի շահերին դավաճանելու եւ վստահությունը կորցնելու» պատճառով: Ավելի ուշ ՆԳՆ-ից հստակեցրել էին, որ Ասանովն իբր պաշտոնը լքել է եւ բանակցությունների գնացել հանուն «ինքնափիառի»:
Գլխավոր դատախազության տվյալներով՝ ծառայողական քննությամբ պարզվել է, որ ՆԳ փոխնախարար Ասանովը 2019 թվականի օգոստոսի 7-8-ին իր գործողություններով «բազմիցս անտեսել է ՆԳ նախարարի պահանջներն ու ցուցումները»: Քննության վարկածով՝ նա առանց նախարարի հետ համաձայնեցնելու ինքնակամ որոշումներ է ընդունել՝ դրա իրավունքը չունենալով: Քննության ընթացքում պարզվել է, որ Ասանովը նաեւ «ՆԳ մարմինների անձնակազմին թողել է  վտանգի մեջ եւ առանց հրամանատարության՝ դրանով կոպտորեն խախտելով գործող օրենսդրության պահանջները»: Նախկին փոխնախարարին նաեւ կասկածում են «հանցանշանները եւ գործով նշանակություն ունեցող այլ փաստաթղթերը քննչական մարմիններից» թաքցնելու մեջ:
«Ծառայողական քննության եզրակացությունն ուսումնասիրելով՝ գլխավոր դատախազության հավաքած նյութը Միացյալ ռեեստրում գրանցված է հանցագործություն եւ հանցակազմ պարունակող արարք՝ նախատեսված Ղրղզստանի ՔՕ 320 հոդվածի 4-րդ մասով (Պաշտոնական դիրքի չարաշահում): Մինչդատական վարույթի անցկացումը հանձնարարվել է Ռազմական դատախազությանը: Հոդվածով նախատեսված առավելագույն պատիժն է մինչեւ 10 տարի ժամկետով ազատազրկումը:

Генеральная прокуратура Киргизии возбудила уголовное дело в отношении заместителя министра внутренних дел Курсана Асанова, который вел переговоры с экс-президентом Алмазбеком Атамбаевым, сообщили РИА Новости в пресс-службе надзорного органа.
Генерала Асанова, который вел переговоры с Атамбаевым и уговорил того сдаться правоохранительным органам в ходе столкновений в селе Кой-Таш, отправили в отставку в среду «за предательство интересов киргизской милиции и утерю доверия». Позже в МВД уточнили, что Асанов якобы покинул свой пост и отправился на переговоры ради «самопиара».
По данным Генпрокуратуры, в ходе служебного расследования установлено, что заместитель главы МВД Асанов своими действиями 7-8 августа 2019 года «неоднократно игнорировал требования и указания министра внутренних дел». По версии следствия, он без согласования с министром принимал самовольные решения, не имея на это право. Также Асанов, как выяснилось в ходе расследования, «оставил личный состав органов внутренних дел в опасности и без командования, тем самым грубо нарушив требования действующего законодательства». Следствие также подозревает экс-замминистра в сокрытии «улик, предметов от органов следствия и других документов, имеющих значение по делу».
«Изучив заключение служебного расследования, собранный материал Генеральной прокуратурой зарегистрирован в Едином реестре преступления и проступков по признакам преступления, предусмотренного частью 4 статьи 320 (Злоупотребление должностным положением) УК Кыргызской Республики. Проведение досудебного производства поручено Военной прокуратуре», - заявили в пресс-службе Генпрокуратуры. Санкция статьи предполагает максимальное наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет.