ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը 7-րդ գանգատն է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը։
«2019 թվականի հունիսի 27-ին մենք ներկայացրել ենք միջնորդություն պարոն Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու եւ նրան գրավով կալանքից ազատ արձակելու մասին։
օրենքում նշված է, որ նման միջնորդությունները քննվում են ստանալուց անմիջապես հետո։ Այսօր օգոստոսի 14-ն է, սակայն խախտելով ներպետական օրենքի հստակ պահանջը, վարույթն իրականացնող մարմինը, որը տվյալ դեպքում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն է, մեր միջնորդությունը դեռեւս չի քննել։
Այս առնչությամբ մենք դիմել ենք ՄԻԵԴ, թվով 7-րդ գանգատն ենք ներկայացրել, այս գանգատի առարկան է արդարադատութուն իրականացնելուց հրաժարվելը»,–նշեց նա։
Բացի այդ, Ալումյանի խոսքով, Քոչարյանի պաշտպանական խումբը որոշել է պարբերաբար տեղեկացնել ՄԻԵԴ-ին, որ գրավի մասին միջնորդությունը չի քննվում։
«Առաջին ատյանի դատարանը գրավի միջնորդությունը չքննելը պատճառաբանում է որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը այլեւս չի կարող քննել այս միջնորդությունը, որովհետեւ նրա գործունեությունը կասեցված է, իսկ ուրիշ դատավորի գործը դեռ մակագրված չէ։ Սա օրենքից եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետից չբխող պատճառաբանություն է եւ հույս ունենք շատ շուտով ՄԻԵԴ-ից լսել նրանց տեսակետը այս իրավիճակի վերաբերյալ»,–հավելեց նա։

Адвокатская группа второго президента Армении Роберта Кочаряна представила седьмую жалобу в Европейский суд по правам человека. Об этом заявил на встрече с журналистами 14 августа адвокат экс-президента Айк Алумян.
«27 июня текущего года мы представили ходатайство относительно замены меры пресечения в виде ареста в отношении экс-президента на освобождение под залог. В законе отмечено, что подобные ходатайства рассматриваются сразу же после их получения. Сегодня уже 14 августа, а наше ходатайство до сих пор не рассмотрено. В связи с этим мы обратились в ЕСПЧ, это уже наша седьмая жалоба», - заявил Алумян.
По его словам, адвокатская группа Кочаряна решила периодически сообщать ЕСПЧ о том, что их ходатайство не рассматривается. «Суд первой инстанции, говоря о причинах не рассмотрения ходатайства, отмечает, что из-за приостановления полномочий судьи Давида Григоряна он больше не может его рассмотреть, а дело пока не завизировано за другим судьей. Это оправдание, не исходит из закона и 3 пункта 5 статьи Европейской конвенции о правах человека. Мы надеемся, что очень скоро прозвучит мнение и ЕСПЧ относительно данной ситуации», - сказал Алумян.