ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը 7-րդ գանգատն է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը։
«2019 թվականի հունիսի 27-ին մենք ներկայացրել ենք միջնորդություն պարոն Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու եւ նրան գրավով կալանքից ազատ արձակելու մասին։
օրենքում նշված է, որ նման միջնորդությունները քննվում են ստանալուց անմիջապես հետո։ Այսօր օգոստոսի 14-ն է, սակայն խախտելով ներպետական օրենքի հստակ պահանջը, վարույթն իրականացնող մարմինը, որը տվյալ դեպքում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն է, մեր միջնորդությունը դեռեւս չի քննել։
Այս առնչությամբ մենք դիմել ենք ՄԻԵԴ, թվով 7-րդ գանգատն ենք ներկայացրել, այս գանգատի առարկան է արդարադատութուն իրականացնելուց հրաժարվելը»,–նշեց նա։
Բացի այդ, Ալումյանի խոսքով, Քոչարյանի պաշտպանական խումբը որոշել է պարբերաբար տեղեկացնել ՄԻԵԴ-ին, որ գրավի մասին միջնորդությունը չի քննվում։
«Առաջին ատյանի դատարանը գրավի միջնորդությունը չքննելը պատճառաբանում է որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը այլեւս չի կարող քննել այս միջնորդությունը, որովհետեւ նրա գործունեությունը կասեցված է, իսկ ուրիշ դատավորի գործը դեռ մակագրված չէ։ Սա օրենքից եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետից չբխող պատճառաբանություն է եւ հույս ունենք շատ շուտով ՄԻԵԴ-ից լսել նրանց տեսակետը այս իրավիճակի վերաբերյալ»,–հավելեց նա։

YEREVAN. – The legal defense team of Armenia’s second President Robert Kocharyan has lodged its seventh complaint with the European Court of Human Rights (ECHR). Hayk Alumyan, one of Kocharyan’s attorneys, noted this at a press conference on Wednesday.
“On June 27, 2019, we have filed a petition to apply bail for Mr. Kocharyan and to release him from custody on bail,” he said. “It’s noted in the [respective] law [of Armenia] that such petitions shall be considered immediately upon receipt. Today is August 14, but, in violation of the clear requirement of domestic law, the body conducting the proceedings—which is the court of first instance of general jurisdiction in this case—has not yet considered our petition.
“We have applied to the ECHR in this regard, have lodged the seventh complaint; the subject of this complaint is refusal to carry out justice.”
In addition, as per Alumyan, Kocharyan’s defense team has decided to regularly inform the ECHR that the petition on his bail is not being considered.
“We hope to hear very soon from the ECHR their viewpoint on this situation,” the attorney added, in particular.