Մալավիայում դատարանը 2 տղամարդու եւ մեկ կնոջ մահապատժի է դատապարտել ալբինոսի սպանության համար:
Մալավիայում 2014թ.-ից ալբինիզմով տառապող մարդկանց վրա հարձակումների աճ է գրանցվել, հաղորդում է AFP-ը: Նման մարդկանց մարմնի մասերը հաճախ օգտագործում են մոգական ծեսերի ժամանակ, որպեսզի հարստություն եւ հաջողություն բերեն:
Դատարանը Դուգլաս Մվալեին, Ֆոնտինո Ֆոլոսանիին եւ Սոֆի Ջերեին 2015թ. Պրիսկոտտ Պեպուզանիի սպանության համար մեղավոր է ճանաչել: Սպանության ժամանակ նրանք մետաղյա ձող եւ քլունգ են օգտագործել: Նրան կտրել են Պեպուզանիի վերջույթներն ու մնացորդները թաղել այգում:
Դա վերջին 3 ամսվա ընթացքում կայացված երկրորդ նման վճիռն է: Ավելի վաղ մահապատիժ էր սահմանվել 19-ամյա ալբինոս Մֆատսո Պենսուլոյի սպանության համար:
Երկրի նախագահ Պիտեր Մուտարիկան մարտին հանձնաժողով էր ձեւավորել նման դեպքերի հետաքննության համար:
Ալբինոսները հաճախ են դաժան հարձակումների զոհ դառնում աշխարհի ամենաաղքատ եւ այլ երկրների օգնությունից կախում ունեցող երկրում՝ Մալավիայում:

Суд в Малави приговорил двух мужчин и женщину к смертной казни за убийство альбиноса.
В Малави с конца 2014 года наблюдается всплеск нападений на людей с альбинизмом, чьи части тела часто используются в ритуалах колдовства, чтобы принести богатство и удачу, передает AFP.
Суд признал Дугласа Мвале, Фонтино Фолосани и Софи Джере виновными в убийстве Прискотта Пепузани в 2015 году с использованием металлического стержня и
мотыги. Они отрубили конечности Пепузани и позже похоронило останки в саду.
Это второй смертный приговор, вынесенный в стране за последние три месяца. Ранее к аналогичному наказанию были приговорены за убийство 19-летнего альбиноса Мфатсо Пенсуло.
Президент Питер Мутарика в марте сформировал комиссию по расследованию случаев нападений на людей с альбинизмом.
Альбиносы часто становятся жертвами жестоких нападений в Малави - одной из самых бедных и зависимых от помощи стран мира - потому что у них белая кожа из-за наследственного заболевания, которое вызывает недостаток пигментации.