Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժեինը Ճապոնիային երկխոսության կոչ է արել՝ հայտարարելով, որ Սեուլը պատրաստ է  ձեռք մեկնել Տոկիոյին այդ հարցում, հայտնում է AFP-ն:
Սեուլը և Տոկիոն տեւական ժամանակ է  վիճում են  20-րդ դարի առաջին կեսին Ճապոնիայի կողմից հարկադիր աշխատանքի օգտագործման հարցով:
Երկու հարեւանները ներքաշված են առեւտրային պատերազմի մեջ, որի արդյունքում նրանք  այս ամիս միմյանց բացառել են հուսալի առեւտրային գործընկերների ցուցակից, ինչն անհանգստություն է առաջացրել մատակարարումների գլոբալ շղթաների հետ կապված:
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Տոկիոն արտահանման սահմանափակումներ է կիրառել, որոնք որոշիչ նշանակություն ունեն տեխնոլոգիական հսկաների համար, ինչպիսիք Samsung-ն է՝ Հարավայաին Կորեայում մի շարք դատական որոշումներից հետո, որոնց համաձայն ճապոնական ընկերությունները պետք է վճարեն զինվորական աշխատուժի հմար:
Սակայն Մուն Չժեինը փորձել էր  նվազեցնել լարվածության աստիճանը ՝ ասելով, որ Սեուլը պատրաստ է աշխատել Տոկիոյի հետ ՝ տարածաշրջանում «արդար առեւտուր և համագործակցություն» ապահովելու համար:
«Եթե Ճապոնիան ընտրի երկխոսության եւ համագործակցության ճանապարհը, մենք ուրախությամբ նրանց ձեռք կմեկնենք», - ասել էր Մունը 1910-45 թվականներին Ճապոնիայի իշխանությունից Կորեայի ազատագրման տարեդարձին նվիրված իր ելույթում:
«Մտածել անցյալի մասին չի նշանակում կառչել անցյալից, սակայն հաղթահարել այն, ինչ եղել է եւ շարժվել դեպի ապագա», -ասել է նա:
«Մենք հույս ունենք, որ Ճապոնիայն առաջատար դեր կունենա Արեւելյան Ասիայում խաղաղությանը եւ բարգավաճմանը նպաստելու  համար՝ միաժամանակ նայելով անցյալին, որը դժբախտություն է բերել հարեւան երկրներին»:
Տոկիոն պնդում է, որ ռազմական ժամանակի  փոխհատուցման բոլոր հարցերը կարգավորվել են 1965 թվականի պայմանագրին համապատասխան, որը վերականգնել է դիվանագիտական հարաբերությունները, եւ նախկին գաղութի համար ներառել մոտ 800 միլիոն դոլարի դրամաշնորհների փաթեթ եւ էժան վարկեր:

South Korean President Moon Jae-in calls Japan for dialogue, AFP reported.
Seoul and Tokyo are mired in longstanding disputes over Japan's use of forced labor in the first half of the 20th century. The two neighbors were embroiled in a trade war, as a result of which they removed each other from the list of reliable trading partners this month, which raised concerns about global supply chains.
This happened after Tokyo imposed export restrictions critical for tech giants such as Samsung, after a series of court decisions in South Korea requiring Japanese firms to pay for military labor.
However, Moon Jae-in tried to reduce the degree of tension by saying that Seoul was ready to work with Tokyo to ensure fair trade and cooperation in the region.
According to him, thinking about the past does not mean clinging to the past, but overcoming what has happened and moving into the future.
He expressed hope that Japan will play a leading role in promoting peace and prosperity in East Asia while looking at the past, which has brought disaster to neighboring countries.
Tokyo claims that all wartime compensation issues were settled in accordance with the 1965 treaty, which restored diplomatic relations, and included a package of about $ 800 million in grants and cheap loans for the former colony.