Ամերիկյան 13 նահանգներ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին դատի են տվել՝ փորձելով արգելափակել նոր կանոնը, որը կտրուկ կրճատում է օրինական ներգաղթը՝ կապված աղքատ միգրանտներին վիզայի մերժման հետ, փոխանցում է Reuters-ը:
Մի քանի փորձագետներ նշում են, որ այս կանոնը կարող է օրինական ներգաղթը կրկնակի կրճատել՝ նախատեսելով վիզաների եւ մշտական կեցության մերժում հարյուր հազարավոր մարդկանց, եթե նրանք չհամապատասխանեն եկամուտների բավականին բարձր ստանդարտներին:
«Թրամփի վարչակազմի ուղերձը հստակ է. եթե հարուստ եք, ապա բարի գալուստ, եթե աղքատ եք, ապա՝ ոչ»,- հայտարարել է Վաշինգտոն նահանգի գլխավոր դատախազ Բոբ Ֆերգյուսոնը: «Այս որոշումը ոչ ամերիկյան է, հականերգաղթային է եւ անօրինական», ասել է նա:
Կանոնը, որը հրապարակվել է երկուշաբթի եւ ուժի մեջ է մտնելու հոկտեմբերի 15-ին, ընդլայնում է պետական տուրքի սահմանումը՝ թույլ տալով մերժել վիզա ստանալու համար հայցի ներկայացումը, եթե չի համապատասխանում եկամուտների վերաբերյալ պահանջներին կամ պետական օգնություն ստանալու դեպքում:
Ֆերգյուսոնն ասել է, որ կանոնը խախտում է Ներգաղթի եւ քաղաքացիության մասին օրենքը՝ «հանրային մեղադրանքն» այնպես վերասահմանելով, որը կապ չունի դրա նախնական նշանակության եւ Կոնգրեսի մտադրությունների հետ:
13 նահանգներ Վաշինգտոն նահանգի արեւելյան շրջանի ԱՄՆ շրջանային դատարան ներկայացրած իրենց հայցում նշել են, որ նոր կանոնը «հանգեցնում է ներգաղթի մասին դաշնային օրենքի արմատական վերանայման, որը ներգաղթյալների շրջանում տնտեսական շարժունակությանը նպաստող համակարգը վերածում է մի համակարգի, որն առավելություն է տալիս ավելի ունեւոր ներգաղթյալներին»:
Ազգային անվտանգության նախարարության դեմ դատավարությանը Վաշինգտոնին միացած մյուս նահանգներն են՝ Կոլորադո, Դելավեր, Իլինոյս, Մերիլենդ, Մասաչուսեթս, Միչիգան, Մինեսոտա, Նեւադա, Նյու Ջերսի, Նյու Մեքսիկո, Ռոդ Այլենդ եւ Վիրջինիա:

13 американских штатов подали в суд на администрацию президента Дональда Трампа в попытке заблокировать новое правило, которое резко сократило бы легальную иммиграцию, в связи с отказом в визах малообеспеченным мигрантам, передает Reuters.
Некоторые эксперты говорят, что это правило может сократить легальную иммиграцию вдвое, предусматривая отказ  в визах и постоянном проживании сотням тысяч людей, если они не будут соответствовать достаточно высоким стандартам дохода.
«Мессидж администрации Трампа ясен: если вы состоятельны, то добро пожаловать, если вы бедны, то нет», - заявил генеральный прокурор штата Вашингтон Боб Фергюсон. «Это правило неамериканское, антииммигрантское и незаконное».
Правило, обнародованное в понедельник и вступающее в силу 15 октября, расширяет определение государственного сбора, позволяя отказывать в подаче заявлений на получение визы, которые не соответствуют требованиям к доходам или в случае получения госпомощи.
Фергюсон сказал, что правило нарушает Закон об иммиграции и гражданстве, переопределяя «общественное обвинение» таким образом, которое не связано с его первоначальным значением и намерениями Конгресса.
13 штатов заявили в своем иске, поданном в Окружной суд США по восточному округу штата Вашингтон, что новое правило «приводит к радикальному пересмотру федерального закона об иммиграции, превращающего систему, которая способствует экономической мобильности среди иммигрантов, в систему, которая дает преимущество более обеспеченным иммигрантам».
Другие штаты, присоединившиеся к Вашингтону в судебном процессе против Министерства национальной безопасности: Колорадо, Делавэр, Иллинойс, Мэриленд, Массачусетс, Мичиган, Миннесота, Невада, Нью-Джерси, Нью-Мексико, Род-Айленд и Вирджиния.