Ադրբեջանին ԱԳՆ-ն նամակներով դիմել է ՄԱԿ եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարներին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համախագահող երկրների ԱԳ նախարարներին եւ մնացյալ բոլոր անդամներին՝ կապված Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետ: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հայտարարությունը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը հայ վարչապետի հայտարարությունը դիտարկում է որպես իրավիճակի հետագա սրման փորձ: «Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նամակներով դիմել է ՄԱԿ եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարներին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համախագահող երկրների ԱԳ նախարարներին եւ մնացյալ բոլոր անդամներին, որոնցում հանգամանալից շարադրել է Փաշինյանի հայտարարությունների հետեւանքով ստեղծվող իրավիճակի վտանգավորությունը»,- ասել է Աբդուլաեւան: Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Ադրբեջանական կողմը Հայաստանի վարչապետի վերջին հայտարարությունները դիտարկում է որպես «կարմիր գծից» անցում, որից այն կողմ իրավիճակի է՛լ ավելի մեծ սրումն է»,- նշել է նա:
Նախօրեին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը պատասխանելով այն հարցին, թե վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Արցախը Հայաստան է, արդյոք կդառնա՞ գործընթացում ինչ-ինչ փոփոխությունների պատճառ, հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետը հստակ ձեւակերպել է հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ասվածին ավելացնելու ոչ մի բան չկա: «Ամեն ինչ ասվել է Ստեփանակերտում: Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունը հաստատել է ասվածը, կարծում եմ՝ հայտարարությունը կրկնելու անհրաժեշտություն չկա: Մեր կողմից խաղաղ գործընթացին առնչվող մոտեցումներից, մեր դիրքորոշումից, բացառապես խաղաղ լուծման մեր հանձնառությունից հեռանալու մտադրություններ չկան»,- նշել էր ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 5-ին Նիկոլ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքում, հայտարարել էր, որ Արցախը Հայաստան է, եւ վերջ: Վարչապետը մանրամասն թվարկել էր մինչեւ 2050 թվականը Հայաստանի նպատակները եւ նշել. «Շատերը կհարցնեն, թե ինչո՞ւ Արցախի մասին ոչինչ ասված չէ: Պատասխանը պարզ է՝ որովհետեւ Արցախը Հայաստան է: Եվ վերջ»:

МИД Азербайджана обратился с письмами на имя генеральных секретарей ООН и ОБСЕ, а также министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и всех остальных её членов в связи с заявлениями премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя заявление главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна.
По ее словам, Азербайджан рассматривает заявление армянского премьера, как попытку дальнейшего обострения ситуации. «МИД Азербайджана обратился с письмами на имя генеральных секретарей ООН и ОБСЕ, а также министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и всех остальных её членов, в которых обстоятельно изложил опасность складывающейся ситуации, порождаемой заявлениями Пашиняна», - сказала Абдуллаева, сообщают азербайджанские СМИ. «Азербайджанская сторона рассматривает последние заявления премьер-министра Армении как переход "красной черты", за которой лежит еще большее обострение ситуации», - отметила она.
Накануне, глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос о том, станет ли заявление премьера о том, что Арцах – это Армения, причиной для каких-то изменений в процессе, заявил, что премьер-министр Армении четко сформулировал позицию армянской стороны. К сказанному нечего добавить. «Все было сказано в Степанакерте. Заявление МИД Армении подтвердило сказанное, думаю, нет надобности пересказывать заявление. С нашей стороны нет намерения отходить от подходов, касающихся мирного процесса, нашей позиции, нашей приверженности исключительно мирному решению», - отметил глава МИД.
Напомним, что 5 августа Никол Пашинян, выступая на митинге в Степанакерте, заявил, что Арцах это Армения, и все. Премьер подробно перечислил цели Армении до 2050 г, и отметил: «Многие спросят, а почему про Арцах ничего не сказано? Ответ прост – потому, что Арцах это Армения, и все».