ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է հայ բժիշկների եւ սակրավորների ներդրումը Սիրիայում հումանիտար աջակցման գործում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Շոյգուն Տոնոյանին առաջարկել է կարծիքներով փոխանակվել ոչ միայն ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության համատեղ ծրագրերի, այլ նաեւ Սիրիայում հումանիտար աջակցման ժամանակ բժիշկների եւ սակրավորների համատեղ աշխատանքի շուրջ:
Ռուս նախարարը նշել է, որ հազարավոր մարդիկ բուժօգնություն են ստանում, հայ վիրաբույժները մի քանի հարյուր վիրահատություն են կատարել:
«Դա ահռելի աշխատանք է, որը չի կարող չնկատվել, եւ, անկասկած, իր ներդրումն ունի այդ տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման գործում»,- նշել է ՌԴ ՊՆ ղեկավարը:
Շոյգուի խոսքով՝ ՌԴ եւ ՀՀ ռազմական գերատեսչությունների հարաբերությունների ռազմավարական մակարդակը թույլ է տալիս ասել, որ դեռեւս շատ անելիքներ կան:

Russian Defense Minister Army General Sergey Shoygu highlighted the contribution of Armenian sappers and doctors to the provision of humanitarian aid to Syria at a meeting with Armenian Defense Minister David Tonoyan on Saturday, TASS reported.
Shoygu invited Tonoyan to exchange views not only on joint projects of military and military-technical cooperation but also on the joint work of sappers and doctors in providing humanitarian assistance in Syria.
The Russian minister noted that thousands of people received medical aid as Armenian surgeons performed several hundred surgical operations.
“This is a huge work that cannot be overlooked and contributes to the normalization of the situation in this region,” he said.
According to Shoygu, the strategic level of relations between the military departments of Russia and Armenia allows us to say that much remains to be done.