Վարչապետը խոստացավ, որ Ջերմուկում կհանդիպենք, երկար քննարկելու թեմա ունենք: Այս մասին այսօր` օգոստոսի 19-ին, Բաղրամյան 26-ում Ամուլսարի հարցով  քննարկումից հետո լրագրողներին ասաց Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը:
«Հանդիպումը կարճ տևեց, վարչապետը շտապ էր, հանդիպումներ ուներ, խոստացավ, որ կհանդիպենք Ջերմուկում, երկար քննարկելու թեմա ունենք: Ես փորձագետ չեմ, մասնագետ չեմ: Դեռ հստակ չշեշտվեց, որ պետք է շահագործվի, դեռ կլինեն քննարկումներ», - ասաց նա:
Քաղաքապետի խոսքով՝ ջերմուկցիները տարբեր տեսակետներ ունեն հանքը շահագործել-չշահագործելու հետ կապված, սակայն հիմնականում չեն ցանկանում` հանքը շահագործվի. «Բնական է, որ չեն ուզում աշխատի»:
Իսկ թե անձամբ ինքն ի՞նչ տեսակետ ունի՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ ինքը կողմ է բնակիչների կարծիքին:
«Ես որպես համայնքի ղեկավար՝ կողմ եմ իմ բնակիչներին: Ես ծնվել եմ Ջերմուկ առողջարանային քաղաքում, իմ ծնողներն աշխատել են Ջերմուկ առողջարանային քաղաքում: Մեզ համար անհասկանալի է հանքարդյունաբերությունը համատեղել առողջարանային քաղաքի հետ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, Բաղրամյան 26-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության անդամների, շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների, Ջերմուկ համայնքի ավագանու անդամների, Գորայք, Զառիթափ, Ջերմուկ համայնքների բնակիչների, կրթական եւ առողջարանային հաստատությունների ներկայացուցիչների, բնապահպանների հետ քննարկել է Ամուլսարի հանքի շահագործման հարցը:
Միաժամանակ Բաղրամյան 26-ի դիմաց բողոքի ակցիա էր ընթանում ընդդեմ Ամուլսարի հանքի շահագործման: Բողոքի ակցիայի մասնակիցներն ավելի ուշ ցանկացել են հանրային քննարկում անցկացնել ԱԺ այգում, սակայն նրանց դա թույլ չեն տվել: Քաշքշոց է սկսվել ակցիայի մասնակիցների եւ ոստիկանների միջեւ, կարմիր բերետավորները բռնի ուժ կիրառելով բերման են ենթարկել ցուցարարներին, այդ թվում բնապահպաններ Անի Խաչատրյանին, Գեղամ Ադյանին: Քաշքշոցի ընթացքում գետնին է տապալվել քաղակտիվիստ, իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը:

The Prime Minister promised to meet in Jermuk since there is a lot to discuss. This is what Mayor of Jermuk Vardan Hovhannisyan told journalists following a discussion on the Amulsar gold mine issue with the Prime Minister today.
“It was a short meeting. The Prime Minister was in a hurry and promised to meet in Jermuk since there is a lot to discuss. I am neither an expert nor specialist. It wasn’t specifically stated that the mine will be operated,” he said.
According to the mayor, the citizens of Jermuk have differing views in regard to the operation of the mine, but most of them are against it. When asked about his opinion, the mayor said he agrees with the residents.
“As mayor of Jermuk, I support my citizens. I was born in Jermuk, which is a resort town, and my parents worked in this resort town. I can’t understand how the mining industry can be compared with a resort town,” he said.
As reported earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday met with Jermuk town residents and environmentalists, to discuss the matter of whether the Amulsar gold mine should resume operations.
In the meantime, a protest against operation of the Amulsar gold mine was taking place in front of the Office of the Prime Minister. Later, the protesters wanted to hold a public discussion in the garden of the National Assembly, but they weren’t allowed. The police and protesters clashed, police red berets apprehended demonstrators by force, including environmental activists Ani Khachatryan and Gegham Adyan. Civic activist, human rights activist Zaruhi Hovhannisyan was thrown to the ground during the clash.