Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւը մինչեւ հոկտեմբերի 26-ը կմնա Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ժամանակավոր պահման քննչական մեկուսարանում, լրագրողներին հայտնել է նրա փաստաբան Սերգեյ Սլեսարեւը, փոխանցում է «Sputnik-Кыргызстан»-ը:
Ավելի վաղ Բիշքեկի քաղաքային դատարանի որոշմամբ պետության նախկին ղեկավար Ալմազբեկ Աթամբաեւը մինչեւ օգոստոսի 26-ը մնալու էր ԱԱՊԿ քննչական մեկուսարանում:
Այսօր Մայիսմեկյան  շրջանային դատարանի դատական կոլեգիան արտագնա նիստ է անցկացրել ԱԱՊԿ շենքում, որում եւ ընդունվել է կալանքի ժամկետի երկարացման որոշումը:
Օգոստոսի 7-ի երեկոյան Ղրղզստանի հատուկ ծառայությունները սկսել էին երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւին ձերբակալելու գործողությունը մայրաքաղաքից 20 կմ հեռավորությամբ գտնվող Կոյ-Տաշ գյուղի նրա նստավայրում: Գրոհը, սակայն, հետ էին մղել Աթամբաեւի կողմնակիցները: Օգոստոսի 8-ին իրավապահներն անցկացրել էին երկրորդ գրոհը, արդյունքում քաղաքական գործիչը հանձնվել էր: Կալանավորվել էին նաեւ նրա մի քանի կողմնակիցներ:
Աթամբաեւը մեղադրվում է 14 քրեական գործով: Նրա փաստաբանը հայտնել է, որ նախկին նախագահը քննության սկզբից ոչ մի հարցի չի պատասխանել, քանի որ կարծում է, որ իր դեմ գործողություններն անօրինական են:

Ex-president Almazbek Atambayev will remain in the pre-trial detention center until October 26, his lawyer Sergey Slesarev told reporters.
Earlier, the Bishkek City Court left the former head of state Almazbek Atambayev in custody in the pre-trial detention center until August 26, Sputnik-Kyrgyzstan reported.
As reported earlier, in the evening in the village of Koi Tash, the special forces tried to conduct an operation to detain Atambayev, but the assault was repulsed by his supporters. On August 8, law enforcement officers conducted another assault, and as a result, the politician surrendered. Several of his supporters were also arrested.
Atambayev is charged with 14 criminal cases. According to his lawyer, the ex-president has not answered a single question since the beginning of the investigation, since he believes that actions against him are illegal.