ԵՄ-ն հայտարարել են, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկությունը` Brexit-ի համաձայնագրից իռլանդական բեքստոպի կետը հանելու մասին, չի երաշխավորի, որ  Իռլանդիայի հետ կոշտ սահմանի հարցը կվերանա, գրում է The Guardian-ը:
Այնուհետ  հրատարակությունը կցում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Նատաշա Բերտոյի կողմից այս թեմայով արված հայտարարությունը:
«Մենք ողջունում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ներգրավվածությունը եւ կազմակերպված ելքին (ԵՄ-ից) շարունակական նվիրվածությունը: Մենք լիովին համոզված ենք, որ դա բխում է ինչպես ԵՄ-ի, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայի շահերից:
Սակայն մենք նշում ենք նաեւ, որ նամակը չի ապահովում իրավական օպերատիվ լուծում ՝ Իռլանդիայի կղզում կոշտ  սահմանի վերադարձը կանխելու համար:
Այն չի նշում որեւէ այլընտրանքային մեխանիզմ եւ փաստորեն ընդունում է, որ երաշխիք չկա, որ այդպիսի մեխանիզմները կստեղծվեն անցումային շրջանի ավարտին:
Հակառակ դեպքում, ինչպես մենք բազմիցս ասել ենք, մենք պատրաստ ենք Մեծ Բրիտանիայի հետ կառուցողական աշխատանքին եւ մեր մանդատի շրջանակում», - ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Բեքստոպը անվտանգության քաղաքականություն է, որը նախատեսված է Իռլանդիայի եւ Բրիտանիայի  Հյուսիսային Իռլանդիայի նահանգի միջեւ 500 կմ ցամաքային սահմանի վերահսկողության վերադարձը կանխելու համար:
Իռլանդիայի վարչապետ Լեո Վարադկարն ասել է, որ եթե Մեծ Բրիտանիան հոկտեմբերի 31-ին ԵՄ-ից դուրս գա առանց որեւէ համաձայնագրի,  ապա  Իռլանդիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միավորման հարցը անխուսափելիորեն կբարձրացվի:

The EU said the proposal by UK Prime Minister Boris Johnson to exclude the Irish backstop clause from the Brexit deal would not provide a return to the tight border with Ireland, The Guardian reported
The publication encloses a statement made on this topic by the press secretary of the European Commission, Natasha Bertaud.
“We welcome the UK government’s engagement and continued commitment to an orderly withdrawal. We firmly believe this is in the best interests of both the EU and the UK.
However, we also note that the letter does not provide a legal operational solution to prevent the return of a hard border on the island of Ireland.
It does not set out what any alternative arrangements could be and in fact it recognises that there is no guarantee that such arrangements will be in place by the end of the transitional period
Otherwise, as we have said on many occasions, we do stand ready to work constructively with the UK and within our mandate,” she said.
Irish Prime Minister Leo Varadkar said that if there will be a no-Brexit deal, the issue of unification of Ireland and Northern Ireland will inevitably be raised.