ԱՄՆ հատուկ բանագնացը կայցելի Կատար եւ Աֆղանստան՝ խաղաղ բանակցությունները վերսկսկելու համար: ԱՄՆ-ը ձգտում է վերջ դնել հակամարտությանը, ինչը թույլ կտա գրեթե 20 տարի անց ամերիկյան զորքերը դուրս բերել երկրից:
Աֆղանստանում ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Հալիլզադը Դոհայում վերսկսել է թալիբների հետ բանակցությունները «խաղաղ գործընթացին ուղղված ընդհանուր ջանքերի շրջանակում»: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ:
Հալիլզադը խորհրդակցություն կանցկացնի Աֆղանստանի կառավարության հետ, որպեսզի խրախուսի երկու կողմերի միջեւ բանակցությունները: Ավելի վաղ նա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին տեղեկացրել է թալիբների հետ բանակցությունների ընթացքի մասին:
Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը «շատ լավ» բանակցություններ է վարել թալիբների եւ Աֆղանստանի կառավարության հետ:
Մոտ 14 000 ամերիկացի զինծառայող շարունակում է մասնակցել պատերազմին՝ ուսանելով աֆղանական անվտանգության ուժերին: Երկրից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման հեռանկարներն ամերիկացի զինծառայողների եւ ամերիկացի որոշ օրենսդիրների շրջանում մտավախություններ են առաջացնում, եւ Աֆղանստանը կարող է նոր քաղաքացիական պատերազմի շեմին հայտնվել, ինչը կարող է հանգեցնել թալիբների ղեկավարման վերադարձին ու «Ալ Քաիդա»-ին եւ իսլամիստական այլ զինյալներին ապաստանի տրամադրմանը:

The US Special Envoy will visit Qatar and Afghanistan to resume peace talks, as Washington seeks to put an end to the conflict, which will allow US troops to withdraw from the country after almost 20 years.
The US Special Representative in Afghanistan Zalmay Khalilzad “will resume talks with the Taliban as part of an overall effort to facilitate a peace process that ends the conflict in Afghanistan,” State Department reported.
In Kabul, he will consult with the leadership of the Afghan government on the peace process and encourage full preparation for intra-Afghan negotiations.
He had previously informed President Donald Trump about the negotiations with Taliban.
Trump said the United States held “very good discussions” with Taliban and the Afghan government.
The prospect of a troop withdrawal has raised concerns among US military and some American lawmakers that Afghanistan might plunge into a new civil war that could lead to the return of Taliban rule and give shelter to al-Qaida and other Islamic militants.