Սերբիան եւ ԵԱՏՄ-ն կարող են ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիր կնքել հոկտեմբերի 25-ին: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայում ՌԴ դեսպան Ալեքսանդր Բոցան-Խարչենկոն, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Հոկտեմբերի 25-ին ակնկալվում է Սերբիայի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիր կնքում: Դա նշանակալից իրադարձություն է, ԶԼՄ-ները հիմնավոր ուշադրություն են հատկացնում դրան: ԵԱՏՄ-ն արդյունավետ, ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող ինտեգրացիոն նախագիծ է»,- Twitter-ում գրել է դեսպանը:
Ավելի վաղ օգոստոսին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել է Սերբիայի եւ Սինգապուրի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրի կնքման գործընթացի արագացման անհրաժեշտության մասին:

A free trade agreement between Serbia and the Eurasian Economic Union may be signed on October 25, Russia’s Ambassador to Serbia Alexander Botsan-Kharchenko said.
“Signing of an agreement on a free trade zone between Serbia and the Eurasian Economic Union is expected on October 25. This is a significant event, the media are paying reasonable attention. The EAEU is an effective integration project meeting modern requirements,” he tweeted.
Earlier in August, Russian Prime Minister Dmitry Medvedev spoke of the need to accelerate the signing of agreements on the Eurasian Union’s free trade zones with Serbia and Singapore.