Եթե կարիք լինի, վայրկյան առաջ կլինեմ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ պայքարող ակտիվիստների կողքին։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
«Ես երեկ եմ վերադարձել Հայաստան եւ ակտիվիստների կողքին կանգնելու կարիքի դեպքում վայրկյան առաջ կլինեմ նրանց կողքը»,–ասաց նա։
Պատգամավորը նշեց, որ բավարարված չէ Ամուլսարի գործով նշանակված փորձաքննության արդյունքներից։ Ըստ նրա՝ գործով բազմակողմանի փորձաքննություն չի իրականացվել։
«Իհարկե բավարարված չեմ կարող լինել, քանի որ ակնհայտ է, որ բազմակողմանի փորձաքննություն չի իրականացվել։ Հանքի շահագործման արդյունքում առաջացող ռիսկերը որեւէ կերպ հնարավոր չէ կառավարել , քանի որ միայն այն հանգամանքը, որ առողջարանային տարածքում հանք է շահագործվելու արդեն ռիսկ է։
Հաջորդ հարցը Սեւանա լիճն է, որը մեր երկրի ամենամեծ հարստությունն է եւ եթե կա չնչին ռիսկ, ապա դա անտեսելու իրավունք չունենք։ Բացի այդ, մեր երկիրը շահագործումից ստանալու է չնչին եկամուտ, փոխարենը ռիսկերի ենթարկելով մեր ամբողջ ռազմավարական նշանակության հողերն ու ջրերը, իսկ «Լիդիան» ընկերությունը իր շահառուներով, ունենալու է գերշահույթ երկիրը ռիսկերի առաջ կանգնեցնելու ռիսկերով»,–ասաց նա։
Դիտարկմանը, եթե այնուամենայնիվ հանքը շահագործվի, կշարունակի՞ մնալ «Իմ քայլը» խմբակցությունում, Հովսեփյանը պատասխանեց. «Կմնամ թե չէ «Իմ քայլում», սա, կարծում եմ, ամենաչնչին քննարկելիք հարցն է կարեւոր հարցերի կողքին, ուստի նախընտրում եմ համախմբվել եւ կառավարություն-օրենսդիր մարմին- ժողովուրդ համատեղ գտնել լավագույն լուծումը, որից կշահի ամեն մի քաղաքացի եւ մեր երկիրը այլեւս օտարների աչքերում չի դիտարկվի որպես ոսկի որոնելու տեղ, այլ կդիտարկվի առաջադեմ մարդկանց երկիր»:

If necessary, I’ll immediately stand next to the activists fighting against operation of the Amulsar gold mine. This is what deputy of the My Step faction of the National Assembly of Armenia Sofya Hovsepyan told Armenian News-NEWS.am.
“I returned to Armenia yesterday, and if necessary, I’ll immediately stand next to the activists,” she said.
The deputy stated that she is not satisfied with the results of the audit for the Amulsar gold mine and believes the audit wasn’t multifaceted.
“Of course, I can’t be satisfied because it’s clear that there was no multifaceted expert examination. The risks that will emerge after operation of the gold mine can’t be managed in any way because just the fact that a mine will be operated in the area of resorts is already a risk.
The next issue is Lake Sevan, which is the greatest wealth of Armenia, and if there is a small risk, we don’t have the right to overlook it. In addition, Armenia will receive very small profit from the mine operation, and it will expose our strategic lands and waters to risks, while Lydian Armenia and its beneficiaries will have superprofit by making the country face risks,” she said.
When asked if she will continue to be a member of the My Step faction, if the mine is operated, Hovsepyan said the following: “I believe this is the least important issue now. Therefore, I prefer to see the government, parliament and people combine efforts and find the best solution that will benefit every citizen and will help show our country as a country of progressive people, not as a country where people can search for gold.”