Պետական պարտքի դիմանիկան մեզ թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ռիսկերը կառավարելի են. մենք չունենք չկանխատեսված կամ անկանխատեսելի բացասական փոփոխություն: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 22-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Մենք ամեն ամիս, ամիսն ավարտվելուց հետո 5-օրյա ժամկետում հրապարակում ենք ազդագիրը, որտեղ կարող եք տեսնել, որ տարվա ընթացքում պարտքը ունենում է եւ ավելացում եւ նվազում՝ թե ներքին, թե արտաքին պարտքի մասով: Մեր կանխատեսմամբ, մենք գտնվում ենք այնպիսի վիճակում, որ տարեկան մեր կանխատեսումները պարտքի զարգացման տեսակետից, որոնք նաեւ ամրագրված են հարկաբյուջետային կանոնների  կիրառմամբ, թույլ են տալիս պարտքի բեռի չկառավարվող աճի մասին չխոսել»,-ասաց Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով, ենթադրվում է, որ պարտքը անվանական արտահայտությամբ կաճի. «Բայց դա չի նշանակում, որ պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության աճ ենք կանխատեսում»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ կառավարությունը մտադիր է աստիճանաբար նվազեցնել պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը եւ տեղավորել 50 տոկոսից ցածր մակարդակում:
Ջանջուղազյանը հիշեցրեց, որ 2020 թվականին առաջին թողարկման եվրապարտատոմսերի մարման առաջին տարին է, որը տեղի է ունեցել 2013 թվականին. «Մի քիչ ծանրացված է գնահատականը, որ 020 թվականը ծանր է լինելու պարտքի սպասարկան առումով, որովհետեւ եվրապարտատոմսերի վերաֆինանսավորման հնարավորություններն առկա են եւ եմնք դրանք կիրացնենք հաջողությամբ: 2020 թվականը շատ չի տարբերվի 2019-ից կամ 2018-ից պարտքի բեռի տեսակետից»,-ընդգծեց նա:

YEREVAN. – The dynamics of national debt allow us to conclude that the risks are manageable; we don’t have an unforeseen or unpredictable negative change. Finance Minister Atom Janjughazyan told this to reporters, after Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
“According to our projections, we [Armenia] are in such a situation that our annual projections in terms of [national] debt development (...) permit not to speak about an unmanaged increase in the [national] debt burden,” Janjughazyan said, in particular.
In his words, the national debt of Armenia is expected to increase in nominal terms.
“But that doesn’t mean that we are forecasting an increase in the [national] debt/GDP ratio,” the minister added.
He noted that the Armenian government plans to gradually reduce its aforesaid ratio, and to place it below the 50-percent level.
Also, Janjughazyan recalled that 2020 is the first year of redeeming of Armenia’s first Eurobonds, which were issued in 2013.
“The assessment that the year 2020 will be difficult [for Armenia] in terms of [national] debt repayment is a bit burdensome because there are opportunities to refinance Eurobonds, and we [Armenia] will carry them out successfully,” he stressed. “The year 2020 will not differ much [for the country] from 2019, or 2018, from the viewpoint of the [national] debt burden.”