Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստ է  խորհրդատվական կարծիք տրամադրել Քոչարյանի գործով: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ Սահմանադրական դատարանը:
Հաղորդագրությունում ասվում է.
«Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով  ներկայացված դիմումի առնչությամբ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը տեղեկացնում է.
2019 թվականի օգոստոսի 20-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Հրայր Թովմասյանին հասցեագրված գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովի տնօրեն-քարտուղար պարոն Թոմաս Մարկերտը հայտնել է, որ հանձնաժողովը պատրաստ է  տրամադրել խորհրդատվական կարծիք (amicus curiae opinion)»:

The Venice Commission is ready to provide its advisory opinion (amicus curiae opinion) on the case of second President of Armenia Robert Kocharyan. This is stated in the press release issued by the Constitutional Court of Armenia.
The press release reads as follows:
“In relation to the application filed by the Constitutional Court to the Venice Commission for an advisory opinion on the cases adopted through an examination conducted by the Constitutional Court based on the applications of the first instance court of general jurisdiction of Yerevan and Robert Kocharyan, the Staff of the Constitutional Court informs that:
On August 20, 2019, in a letter addressed to President of the Constitutional Court, Mr. Hrayr Tovmasyan, Director and Secretary of the Venice Commission Thomas Markert informed that the Commission is ready to provide its advisory opinion (amicus curiae opinion)."