Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը Հարավ-Չինական ծովում լարվածության աճի ֆոնին Ասիայի երկրներին կոչ է արել պաշտպանել իրենց «անկախությունն ու ինքնիշխանությունը», փոխանցում է AFP-ն:
Մորիսոնի հայտարարությունը հաջորդել է ՀՉԾ-ում Չինաստանի «էսկալացիայի» առիթով Չինաստանին ուղղված ԱՄՆ քննադատությանը: Վաշինգտոնը Պեկինին մեղադրում է ռազմական նավերի տեղակայման, ծովում զինված ֆորպոստների կառուցման համար:
Մորիսոնը հայտարարել է, որ Ավստրալիան աջակցում է «միջազգային իրավունքի սկզբունքին»՝ Չինաստանին չանվանելով: «Խոսքն այն մասին է, որ տարածաշրջանում յուրաքանչյուր երկիր կարողանա համոզված լինել սեփական անկախությանն ու ինքնիշխանությանը»,- Վիետնամ ուղեւորվելիս ասել է նա լրագրողներին:
Վիետնամի վարչապետ Նգուեն Սուան Ֆուկը հայտարարել է, որ ինքը «խորապես մտահոգված է Հարավ-Չինական ծովում վերջին բարդ իրադարձություններով»՝ հարեւաններին կոչ անելով ուժ չկիրառել:
ՀՉԾ-ն Չինաստանի, Մալայզիայի, Ֆիլիպինների, Թայվանի եւ Բրունեի միջեւ վաղեմի տարաձայնությունների պատճառն է:
ԱՄՆ-ն նախօրեին հայտարարել էր, որ Չինաստանի կողմից հետախուզական նավի տեղակայումը ջրերում, որոնց հավակնում է Վիետնամը, «Պեկինի էսկալացիան էր ծովի պաշարների մշակմանը այլ հավակնողներին վախեցնելու նրա ջանքերի շրջանակում»:

Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон призвал страны Азии  встать на защиту своей «независимости и суверенитета» на фоне роста напряжения  в спорном Южно-Китайском море, передает AFP .
Заявление Моррисона последовало после критика США в адрес Китая по поводу его «эскалации» в ЮКМ. Вашингтон обвиняет Пекин  в развертывании военных кораблей,  строительстве вооружении форпостов в море.
Моррисон заявил, что Австралия поддерживает «принцип международного права», не называя Китай.  «Речь идет о том, чтобы каждая страна в регионе могла быть уверена в собственной независимости и суверенитете», - заявил он журналистам, направляясь во Вьетнам.
Премьер-министр Вьетнама Нгуен Суан Фук заявил, что он «глубоко обеспокоен недавними сложными событиями» в Южно-Китайском море, призывая соседей не применять силу.
ЮКМ – причина давних разногласий между Китаем, Малайзией, Филиппинами, Вьетнамом, Тайванем и Брунеем.
Накануне США заявили, что размещение Китаем разведывательного судна в водах, на которые претендует Вьетнам, было «эскалацией Пекина в его усилиях по запугиванию других претендентов на разработку ресурсов в море».