Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը Հարավ-Չինական ծովում լարվածության աճի ֆոնին Ասիայի երկրներին կոչ է արել պաշտպանել իրենց «անկախությունն ու ինքնիշխանությունը», փոխանցում է AFP-ն:
Մորիսոնի հայտարարությունը հաջորդել է ՀՉԾ-ում Չինաստանի «էսկալացիայի» առիթով Չինաստանին ուղղված ԱՄՆ քննադատությանը: Վաշինգտոնը Պեկինին մեղադրում է ռազմական նավերի տեղակայման, ծովում զինված ֆորպոստների կառուցման համար:
Մորիսոնը հայտարարել է, որ Ավստրալիան աջակցում է «միջազգային իրավունքի սկզբունքին»՝ Չինաստանին չանվանելով: «Խոսքն այն մասին է, որ տարածաշրջանում յուրաքանչյուր երկիր կարողանա համոզված լինել սեփական անկախությանն ու ինքնիշխանությանը»,- Վիետնամ ուղեւորվելիս ասել է նա լրագրողներին:
Վիետնամի վարչապետ Նգուեն Սուան Ֆուկը հայտարարել է, որ ինքը «խորապես մտահոգված է Հարավ-Չինական ծովում վերջին բարդ իրադարձություններով»՝ հարեւաններին կոչ անելով ուժ չկիրառել:
ՀՉԾ-ն Չինաստանի, Մալայզիայի, Ֆիլիպինների, Թայվանի եւ Բրունեի միջեւ վաղեմի տարաձայնությունների պատճառն է:
ԱՄՆ-ն նախօրեին հայտարարել էր, որ Չինաստանի կողմից հետախուզական նավի տեղակայումը ջրերում, որոնց հավակնում է Վիետնամը, «Պեկինի էսկալացիան էր ծովի պաշարների մշակմանը այլ հավակնողներին վախեցնելու նրա ջանքերի շրջանակում»:

Australian Prime Minister Scott Morrison called on Asian states to defend their independence and sovereignty amid rising tensions in the disputed South China Sea, AFP reported.
Morrison’s statement came after US criticism of China regarding its escalation in the South China Sea. Washington accuses Beijing of deploying warships and building armaments of outposts at sea.
Morrison said Australia supports the principle of international law without naming China. The point is that each country in the region can be confident in its own independence and sovereignty, he told reporters on his way to Vietnam.
Vietnamese Prime Minister Nguyen Xuan Phuc said he was deeply concerned about the recent difficult events in the South China Sea, urging neighbors not to use force.
The South China Sea is the cause of long-standing disagreements between China, Malaysia, the Philippines, Vietnam, Taiwan, and Brunei.
Earlier, the US noted that China’s deployment of a reconnaissance vessel in the waters claimed by Vietnam was Beijing's escalation in its efforts to intimidate other pretenders to develop resources at sea.