ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջում է Ջերմուկ քաղաքի շենքերի բնակարաններով եւ զրուցում բնակիչների հետ:
Բնակարաններից մեկը բնակչուհին նշեց, որ բացասաբար է տրամադրված Ամուլսարի հանքի շահագործման հարցում. «Ջերմուկը պետք է մնա որպես առողջարան: Ես չեմ կարծում, որ հանքն անվտանգ է: Ես չեմ կարծում, որ հանգստավայրի կողքին պետք է հանք շահագործվի»,-ասաց նա:
ԱՄՆ-ից մշտական բնակության վերադարձած Գոհար Հունանյանն էլ նշեց, որ եկել է մշտական բնակության, բնակարան է գնել Ջերմուկում, բայց մեկ պայմանով կմնա, եթե Ամուլսարի հանքը չբացվի. «Ես էկոլոգիապես մաքուր տեղ եմ եկել, որ ապրեմ: Շատ ընկերներ ունեմ, որ շատ են ուզում գալ Հայաստան, բայց ես անկարող եմ հիմա նրանց ասել, որ գան: Հարցնում են՝ ինչպե՞ս է վիճակը էդտեղ, ես էլ պատասխանում եմ՝ չգիտեմ, բայց հույս ունեմ, որ Հայաստանը գոնե կմնա էկոլոգիապես մաքուր երկիրը: 27 տարի Ամերիկայում ապրելով չեմ ուզենա գալ մի տեղ, որտեղ բնությունն էլի պիտի ապականվի»,-ասաց կինը:
Փաշինյանը արձագանքեց, որ ամենակարեւոր հարցն այն է, թե արդյոք հանքը այդ վնասները հասցնելու է, թե ոչ. «Կոմպետենտ մարդուն բերում ենք, հետո ասում են՝ սա էնքան էլ կոմպետենտ չէր, ավելի կոմպետենտին բերեք: Հետո աբվելի կոմպետենտին ենք բերում, ասում են՝ չէ, սա էլ էդքան կոնպետենտ չի»:
Վարչապետը նշեց, որ իրենց նախընտրական ծրագրում գրված է, որ Հայաստանում պետք է կիրառվի էկոհայաստանի համակարգը: Հիմա եթե հանքը աշխատեց, այն պետք է ոչ մի ազդեցություն չունենա ոչ օդի, ոչ ջրի, ոչ հողի, ոչ աղմուկի աստիճանի վրա: Արդյոք դա հնարավոր է: Հիմա Ամուլսարն արդեն այն սարը չի, որովհետեւ մինչեւ հեղափոխությունն այնտեղ 400 մլն դոլարի աշխատանք է արվել: Հիմա մենք ի՞նչ խնդիր ենք դնում. Խնդիր ենք դնում, որ այդտեղից 10 միավոր աղտոտված ջուր արտանետվի բնություն ու մենք խնդիր ենք դնում, որ 10-ի փոխարեն լինի երկու կամ մե՞կ: Մասնագետներն ինձ ասում են՝ ոչ, մենք խնդիր ենք դնում, որ պետք է լինի զրո: Պետք է իրականացվի ամենօրյա մոնիտորինգ: Այդ խումբը դիմացի սարից խոտ է վերցնելու եւ հետազոտի: Եթե պարզվի, որ խոտի վրա նստած փոշին ավելին է, քան պետք է լինի միջազգային ստանդարտներով, ուրեմն 90 օր է տրվում այդ խնդիրը վերացնելու համար: Եթե չի վերացվում, հանքը փակվում է բոլոր օրինական հիմունքներով»,-ընդգծեց վարչապետը՝ հավելելով, որ եթե իր վարչապետության սկզբին Ամուլսարի հանքի առաջարկը գոնե նախնական փուլում լիներ, իր դիրքորոշումը հստակ կլիներ»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ երբ ասում են՝ Ամուլսարը սար է մնալու, Ամուլսարը հիմա էլ արդեն սար չի, որովհետեւ 400 մլն դոլարի արդեն քանդել են. «ՀՀ կառավարությունն արտոնել է ընկերությանը, որ գան այստեղ 400 կամ 600 մլն դոլարի փող ծախսեն, որից 400 մլն դոլար արդեն ծախսված է: Եթե պարզվի, որ իրենց գործունեությունն օրինական է, շրջակա միջավայրի համար անվտանգ է, եթե այդ մարդիկ այդ 400 մլն դոլարն արել են օրինական ճանապարհով, հիմա խի՞ չեք թողնում աշխատել: Միջազգային հանրության կամ պոտենցիալ ներդրողի համար նախկին ու ներկա կառավարություն չկա: Ես դեռ նախորդ տարի հայտարարել եմ, որ մենք այս հարցում պետք է որոշում կայացնենք՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հավասարակշռված շահը:Հիմա եթե պարզվի, որ չկան երաշխիքներ, որ Ջերմուկի օդը, ջուրը նույնքան մաքուր են լինելու, որքան առաջ, աղմուկի ֆոնը լինելու այնքան, որքան առաջ, կամ ավելի ճիշտ միջազգային ստանդարտների շրջանակում, ապա ինձ համար միանշանակ է, որ հանքի չի կարող շահագործվել: Ես Ամուլսարի հարցում չունեմ տնտեսական շահ, չունեմ կոռուպցիոն շահ, միակ շահը որ ունեմ, Հայաստանի հավասարակշռված շահն է»:

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, is visiting the apartments in Jermuk town and speaking with their residents.
A resident of one of these apartments said she is against the operation of the Amulsar gold mine.
“Jermuk should stay a health resort,” she said. “I don’t think the mine is safe. I don’t think a mine should be operated next to a resort.”
And a woman who had returned to Armenia from the US for permanent residence said she had bought an apartment in Jermuk, but she will stay on one condition: if the Amulsar mine is not opened.
Pashinyan responded that the key issue is whether or not the mine will cause environmental damage.
“We bring in a competent person, and then they [people] say, ‘This wasn’t that competent, bring in a more competent one,’” he added. “Then we bring in a more competent one, they say, ‘No, this, too isn’t that competent.’”
The PM noted that it was written in their pre-election program that the eco-Armenia system shall be implemented in the country.
“Now if the mine has worked, it should have no effect on either the air, or water, or soil, or noise levels. Is that possible?” he asked. “Now, Amulsar is already not that mountain because a $400mn work has [already] been done there before the revolution [in Armenia last year].
“Are we putting a task that ten units of contaminated water are being discharged from there into nature, and are we putting a task that it be two or one, instead of ten? Specialists say to me, ‘No, we are putting a task that it should be zero.
“Daily monitoring should be carried out. That [monitoring] team will take grass from the mountain across and research [it]. If it turns out that the [amount of] dust sitting on the grass is more than what it should be by international standards, then 90 days are given to eliminate that problem. If not eliminated, the mine will be shut down on all legal grounds.”
Pashinyan added that had the Amulsar mine proposal been at least at an initial phase at the beginning of his tenure as PM, his position would have been clear.
The premier noted that even though when people say, “Amulsar will remain a mountain,” it is already no longer a mountain because a $400mn-worth digging has already been carried out there.
“The [preceding] government of the Republic of Armenia has allowed the company that they come here, spend $400 or $600 million, $400 million of which have already been spent,” he said. “If it turns out that their activities are lawful, environmentally safe, if those people have made that $400-million [work] lawfully, now why don’t you let [them] work?
“There is no former and current government for the international community, or a potential investor. I’ve stated back in the year past that we need to make a decision on this matter, taking into account the balanced interest of Armenia.
“Now if it turns out that there are no guarantees that Jermuk’s air, water will be as clean as before, the background noise will be as much as before—or more accurately, within international standards, then it’s clear to me that the mine cannot be operated.
“I don’t have an economic interest, I don’t have a corruption interest on the Amulsar matter. The only interest that I have is the balanced interest of Armenia.”