Սեպտեմբերի 2-ը Արցախի պատմության ամենալուսավոր էջերից մեկն է։ Այս մասին NEWS.am-ին ասել է Արցախի Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանը։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Արցախի ազատագրական շարժումը սկսվել է ոչ թե 1988-ին, այլ ավելի շուտ՝ Ադրբեջանին Ղարաբաղը բռնակցելուց հետո։ Սակայն 1988-ին ժողովրդական ալիքն ավելի բարձր էր, ամբողջ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց։
Ստացվեց այնպես, որ 1991 թվականի օգոստոսի 30-ին խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունները որոշում ընդունեցին դուրս գալ ԽՍՀՄ կազմից։ Արցախցի ժողովրդի պատասխանը երկար սպասել չտվեց։ Սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ եւ Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը, որտեղ հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Իսկ արդեն դեկտեմբերի 10-ին անցկացվեց անկախության հանրաքվեն, հիշեցրել է Վարդգես Բաղրյանը։ Սեպտեմբերի 2-ից հետո տեղի ունեցավ Ելցինի եւ Նազարբաեւի այցը, ապա Ստեփանակերտի վրա ընկավ առաջին «Ալազանը», սկսվեց պատերազմը։
«Ես այն ժամանակ  պատգամավոր չէի, բայց ներկա էի նիստին որպես հեռուստատեսության եւ ռադիոյի կոմիտեի նախագահի տեղակալ։ Պահպանվել են բազմաթիվ տեսագրություններ այդ պատմական նիստից։ Նայելով դրանք՝ ամեն անգամ նորից հուզվում եմ։ Իհարկե, մենք չէին մտածում, որ մեզ սկուտեղի վրա անկախություն են մատուցելու։ Եվ ես կարծում եմ, որ այն ժամանակ դա ճիշտ քայլ էր։ Դա չի նշանակում, թե մենք հրաժարվում ենք Հայաստանի հետ վերամիավորվելուց, այդ վերամիավորումը եղել եւ մնում է շարժման գերնպատակը։ Անհրաժեշտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը միջազգային ճանաչում ստանա։ Դրանից հետո հայ ժողովուրդը կանի իր ընտրությունը։ Անձամբ ես կարծում եմ, որ դա պետք է լինի միասնական պետություն»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Ինչպես կարծում է Վարդգես Բաղրյանը, արցախցի ժողովրդի արդարացի պայքարում հոգնածներ չպետք է լինեն։ Ով հոգնի, նա կպարտվի։
«Բայց սեպտեմբերի 2-ը մնում է Արցախի ամենալուսավոր էջերից մեկը։ Ես հպարտ եմ, որ եղել եմ պատմության ծնվելու վկան»,- ամփոփել է Բաղրյանը։

Второе сентября – одна из самых светлых страниц истории Арцаха. Об этом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат Национального Собрания Арцаха Вардгес Багирян («Демократия»).
Депутат напомнил, что Арцахское освободительное движение началось даже не в 1988 г, а раньше, после незаконного включения Карабаха в состав Азербайджана. Однако в 1988 г волна народная была выше, весь народ поднялся.
Получилось так, что 30 августа 1991 г власти советского Азербайджана приняли решение о выходе из состава ССР. Естественно, карабахский народ не мог с этим согласиться, и ответ не заставил себя ждать. 2 сентября состоялась совместная сессия депутатов всех уровней НКАО и Шаумянского района, на которой была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. А уже 10 декабря состоялся референдум о независимости, напомнил Вардгес Багирян. После 2 сентября состоялся визит Ельцина и Назарбаева, после чего на Степанакерт упала первая «Алазань» - началась война.
«Я в то время не был депутатом, но присутствовал на заседании в качестве заместителя председателя комитета по телевидению и радио. Сохранились многочисленные записи с того исторического заседания. Просматривая записи, каждый раз заново переживаю. Конечно, мы не думали, что нам подадут независимость на блюде. И я считаю, что в то время это был правильный шаг. Это не значит, что мы отказываемся от воссоединения с Арменией, это воссоединение было и остается сверхцелью движения. Необходимо международное признание НКР. После этого армянский народ сделает свой выбор. Лично я считаю, что это должно быть единое государство», - подчеркнул депутат.
Как считает Вардгес Багирян, в справедливой борьбе арцахского народа не должно быть уставших. Кто устанет, тот проиграл.
«Но 2 сентября остается одной из самых светлых страниц Арцаха. Я горжусь тем, что был свидетелем рождения истории», - заключил Багирян.