Պետական եկամուտների կոմիտեն էլեկտրոնային առեւտրի հարկման մարտահրավերները քննարկելու նպատակով օգոստոսի 23-ին նախաձեռնել է միջազգային կոնֆերանս: Այս մասին տեղեկացնում է ՊԵԿ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ներկա են եղել ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը եւ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը։ Կոնֆերանսին մասնակցել են աուդիտորական ընկերությունների «Մեծ քառյակի» փորձագետները, ՌԴ դաշնային հարկային ծառայության աշխատակիցները, ինչպես նաեւ ՀՀ ֆինանսների նախարարության եւ ՊԵԿ աշխատակիցները:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանը նշել է, որ էլեկտրոնային առեւտրի հարկմանն առնչվող խնդիրների կարգավորումն օրակարգային է ՀՀ կառավարության համար: «Անհրաժեշտ է ներդնել կարգավորման այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք չեն խոչընդոտի ոլորտի զարգացմանը եւ կլինեն միջազգային լավագույն փորձին համահունչ»,-ընդգծել է Միքայել Փաշայանը` տեղեկացնելով, որ փորձագետների հետ հանդիպումների արդյունքում կձեւավորվի գործողությունների ծրագիր:
ՌԴ դաշնային հարկային ծառայության նախա¬գահի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկը կոնֆերանսի ժամանակ ներկայացրել է ՌԴ-ում էլեկտրոնային ծառայությունների  եւ էլեկտրոնային առեւտրի հարկման ուղղությամբ կատարված բարեփոխումները եւ դրանց արդյունքները։
Միջազգային կոնֆերանսն անցկացվել է Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ Համաշխարհային բանկի կողմից իրակա¬նաց¬վող «Աջակցություն հարկային վարչարարության եւ քաղաքականության առաջնորդմանը» (STAPL) ծրագրի աջակցությամբ։

The State Revenue Committee of Armenia today hosted an international conference devoted to the challenges of taxation of electronic commerce, as reported the Department of Information and Public Relations of the State Revenue Committee.
The event was attended by Head of the State Revenue Committee Davit Ananyan, Minister of Economy Tigran Khachatryan and Vice-Chairman of the Central Bank of Armenia Vakhtang Abrahamyan. Among the participants were experts of the Big Four, employees of the Federal Tax Service of the Russian Federation, as well as employees of the Ministry of Finance and State Revenue Committee of Armenia.
Deputy Head of the State Revenue Committee Mikayel Pashayan stated that regulation of the issues related to taxation of electronic commerce is one of the items on the Armenian government’s agenda and informed that an action plan will be drawn up after meetings with experts.
During the conference, Deputy Head of the Federal Tax Service of the Russian Federation Alexey Overchuk presented the reforms that Russia has made in taxation of electronic services and electronic commerce and the outcomes of those reforms.