Օգոստոսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ շատ ուրախ է կրկին հանդիպել դեսպանին, ով այս տարիների ընթացքում իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ Հայաստանի իրական բարեկամն է: Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ իր համար շատ հաճելի էր համագործակցել դեսպան Սվիտալսկու հետ:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ իր համար պատիվ էր աշխատանքը Հայաստանի համար կարեւոր զարգացումների այս փուլում եւ ընդգծել է, որ հատկապես վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում, ինչում իր դերն ունի նաեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը վերահաստատել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է եւ մենք պիտի շարունակական ջանքեր գործադրենք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վերջնական վավերացման եւ համատեղ օրակարգի մնացյալ ուղղություններով նոր հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ:

Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan today received outgoing Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Piotr Switalski.
The parliamentary speaker stated that he is very glad to meet the ambassador again and that it was a pleasure to collaborate with him.
According to the EU ambassador, it was an honor for him to work in this phase of major developments in Armenia and emphasized that great progress has been made in the relations between Armenia and the European Union, especially over the past years, and added that the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the agenda of reforms underway in Armenia have also played a role in this.
At the end of the meeting, the parliamentary speaker reaffirmed the fact that the EU is a key partner for Armenia and that Armenia has to continue to make efforts for the ultimate ratification of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and to make new achievements in the remaining directions on the joint agenda.