Օվկիանոսների եւ ծովերի հատակի ճեղքերից դեպի վեր, այսինքն՝ ծովի ջրում հայտնվում են տարատեսակ ածխաջրածիններ, որոնք ձեւավորում են նավթն ու գազը։ Նավթը բաղկացած է մեծ, երկար ածխաջրածնային մոլեկուլներից, իսկ բնական գազը մեթանի, СН4-ի փոքր մոլեկուլներ են։ Բայց մինչեւ ջրի մակերես ածխաջրածինները հաճախ չեն հասնում, դրանք իրենց նպատակների համար օգտագործում են տարբեր մանրէները, որոնք ապրում են հենց հատակում, գրում է «Նաուկա ի ժիզն»-ը։
Մանրէները բակտերիաներ են եւ միաբջիջ միկրոօրգանիզմներ՝ արխեաներ, որոնք սովորել են ապրել թթվածնի գրեթե լիակատար բացակայության պայմաններում (ջրի մեծ խորություններում թթվածին գրեթե չկա) եւ որպես էներգիայի աղբյուր օգտագործել ամենատարբեր նյութեր, այդ թվում եւ ածխաջրածիններ։ Մաքս Պլանկի ընկերության ծովի միկրոկենսաբանության ինստիտուտի եւ Բրեմենի համալսարանի հետազոտողները Մեքսիկական ծոցում արշավի ժամանակ 3000 մետր խորությունից հանել են միաբջիջ միկրոօրգանիզմների՝ արխեաների նմուշներ, որոնք, դատելով ըստ գեների, կարող էին նավթը վերածել գազի, այսինքն՝ քայքայել երկար ածխաջրածինները՝ դրանք վերածելով մեթանի եւ ածխաթթու գազի։
Ընդհանրապես, նավթի՝ գազի վերածվելու այս միկրոկենսաբանական ձեւը հայտնի է եղել վաղուց, բայց սովորաբար այստեղ գործի են դրվում երկու տարբեր միկրոօրգանիզմներ՝ արխեան եւ բակտերիան։ Բայց նոր արխեան, որն ստացել է նախնական Methanoliparia անվանումը, գենոմում ունի ֆերմենտ, որը թույլ է տալիս քայքայել երկար ածխաջրածինները այն ռեակցիայի ժամանակ, երբ նույն տարրը հանդես է գալիս թե՛ որպես թթվեցնող, թե՛ որպես վերականգնող։ Methanoliparia-ն նստում է նավթի կաթիլների վրա, բայց նրա կողքին հետազոտողներն այլեւս ոչինչ չեն նկատել, այսինքն, ըստ երեւույթին, ոչ մի սիմբիոնտ նրան իսկապես հարկավոր չէ։
Իհարկե, նավթի՝ գազի վերածումը, որը միայնակ կատարում է Methanoliparia-ն, առայժմ ուղղակիորեն տեսնել չի հաջողվում, դրա համար արխեան պետք է աճեցվի լաբորատորիայում։ Ի դեպ, աշխատանքի հեղինակները կարծում են, որ առաջիկայում Methanoliparia-ն կենթարկվի «վարժեցման», եւ այդ ժամանակ մենք կիմանանք նրա ածխաջրածնային քիմիայի նոր մանրամասներ։ Գուցե նրա օգնությամբ հաջողվի մշակել ինչ-որ նոր ռեակցիաներ, որոնք անհրաժեշտ կլինեն արդյունաբերական օրգանական սինթեզում։

На дне океанов и морей есть щели, через которые из-под земли наружу – то есть в морскую воду – выходят разнообразные углеводороды, образующие нефть и газ. Нефть состоит из больших, длинных углеводородных молекул, ну, а природный газ – это небольшие молекулы метана, СН4. Но до поверхности углеводороды часто не доходят – их употребляют в своих целях разные микробы, которые живут тут же на дне, пишет «Наука и жизнь».
Микробы – это бактерии и археи, которые научились жить почти что при полном отсутствии кислорода (на больших глубинах его в воде почти нет) и использовать в качестве источника энергии  самые разные вещества, и углеводороды в том числе. Исследователи из Института микробиологии моря Общества Макса Планка и Бременского университета во время экспедиции в Мексиканском заливе добыли с глубины в 3000 м образцы архей, которые, судя по их генам, могли превращать нефть в газ, то есть разлагать длинные углеводороды, превращая их в метан и углекислый газ.
Вообще говоря, такое микробиологическое превращение нефти в газ было известно и раньше, но обычно здесь задействованы два разных микроорганизма, архея и бактерия. Однако у новой археи, получившей предварительное название Methanoliparia, в геноме записан фермент, который позволяет разлагать длинные углеводороды в реакции диспропорционирования (когда один и тот же элемент выступает и в роли окислителя, и в роли восстановителя). Methanoliparia сидит на каплях нефти, но рядом с ней исследователи больше никого не заметили, то есть, по-видимому, никаких симбионтов ей действительно не нужно.
Правда, само превращение нефти в газ, которое в одиночку выполняет Methanoliparia, напрямую пока увидеть не удаётся – для этого архею нужно вырастить в лаборатории. Впрочем, авторы работы полагают, что в ближайшем будущем Methanoliparia получится «приручить», и тогда мы узнаем новые подробности её углеводородной химии. Возможно, что с её помощью удастся разработать какие-то новые реакции, которые пригодятся в промышленном органическом синтезе.