Ոստիկանությունը չորս անգամ ջրնետ մեքենաներ է կիրառել ֆրանսիական Բայոնում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Մեծ յոթնյակի» գագաթաժողովի հակառակորդները երթի էին դուրս եկել Բայոնում, որը գտնվում է Բիարիցից ոչ հեռու, որտեղ տեղի է ունենալու միջազգային միջոցառումը։
Բողոքի ակցիաներին մասնակցում է մի քանի հարյուր մարդ։ Երթն ընթանում է ինքնատիպ եռանկյունի հիշեցնող շրջանում, որը երկու կողմից փակ է գետերով։ Դրանց վրայով անցնող կամուրջները ոստիկանները նախապես փակել էին՝ այդ կերպ սահմանափակելով ընդվզողների երթուղին։
Սկզբում  ընդվզողները թմբուկների զարկերի ներքո քայլեցին քաղաքի փողոցներով՝ բղավելով ոստիկանների համար վիրավորական կարգախոսներ։ Հետո նրանք մոտեցան կամուրջներից մեկին, որտեղ վճռական տրամադրված երիտասարդությունը սկսեց հրահրել ոստիկաններին։
Դրանից հետո ոստիկանները նրանց դեմ կիրառեցին ջրնետ մեքենաներ եւ արցունքաբեր գազ։
Ներկա պահին բողոքողները նորից ճանապարհ են ընկել՝ կրկնելով արդեն անցած երթուղին։
Բիարիցում սկսվել է «Մեծ յոթնյակի» գագաթաժողովը։ Միջոցառման անվտանգությունն ապահովելու են ավելի քան երեսուն հազար ոստիկաններ եւ ժանդարմներ։

Полиция четыре раза применила водометы против протестующих во французском Байонне, сообщает РИА Новости.
Противники саммита «Большой семерки» вышли на шествия в Байонне, который находится недалеко от Биаррица, где пройдет международного мероприятия.
В акциях протеста принимают участие несколько сотен человек. Шествие проходит в районе - своеобразном треугольнике, с двух сторон ограниченном реками. Мосты через них стражи порядка заранее перекрыли, ограничив, таким образом, дорогу протестующим.
Сперва протестующие под под стук барабанов ходили по улицам города, выкрикивая оскорбительные для полицейских лозунги. Затем они подошли к одному из мостов, рядом с которым радикально настроенная молодежь начала провоцировать стражей порядка.
После этого полицейские окатили их из водомета и выстрелили в толпу шашками со слезоточивым газом.
В настоящий момент протестующие снова двинулись в путь, повторяя уже пройденный маршрут.
В Биаррице начался саммит «Большой семерки». Обеспечивать мероприятие будут более тринадцати тысяч полицейских и жандармов.