Օգոստոսի 27-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի նախագահ Անդրեաս Նորլենի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ուղեկցությամբ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի և երկու երկրների դեսպանների:
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները սերտանում են՝ նպաստելով փոխգործակցության զարգացմանը: Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքը հայտնեց Շվեդիայի Թագավորությանը Հայաստանին ցուցաբերվող զորակցության համար` մասնավորապես անդրադառնալով նաև խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձևի որդեգրման կարևորությանը հետագայում մարդկային կյանքում նման ոճիրների կանխարգելման առումով:
Նորին Սրբությունն իր խոսքում Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց նաև Շվեդիայի հայ համայնքի եկեղեցական կյանքը` շնորհակալություն հայտնելով համայնքի հոգևոր-ազգային կյանքի անհրաժեշտ պայմանների ապահովման համար:
Իր հերթին տիար Անդրեաս Նորլենը նշեց, որ ծանոթ է հայ ժողովրդի հարուստ պատմությանը, ապա անդրադարձավ Հայաստան պատվիրակության այցի նպատակներին և սպասելիքներին:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև հայ ժողովրդի դավանած քրիստոնեական արժեհամակարգին, Հայաստանում տեղ գտնող բարեփոխումներին, ժողովրդավարության արժեքներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին:

His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians on Tuesday received the delegation led by Speaker of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Andreas Norlén at the Mother See of Holy Etchmiadzin. The delegation was accompanied by Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Lena Nazaryan and the ambassadors of both countries.
During the conversation, with satisfaction, His Holiness stated that the relations between the two countries are growing stronger and, on this occasion, the Catholicos of All Armenians expressed his appreciation to the Kingdom of Sweden for its solidarity with Armenia and particularly touched upon the importance of the adoption of the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
His Holiness presented the church life of the Armenian community of Sweden and expressed gratitude for providing the community with the necessary conditions for national and spiritual life.
In his turn, Mr. Andreas Norlén stated that he is familiar with the rich history of the Armenian people and touched upon the goals of and expectations from the delegation’s visit to Armenia.
During the meeting, the parties also touched upon the system of Christian values of the Armenians, the reforms in Armenia, democratic values and the actions being taken for a settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.