Վրաստանում Հայ առաքելական եկեղեցուն մոտ ապագայում անպայման պետք է իրավական կարգավիճակ տրվի: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Վրաստանի ժողովրդի համաշխարհային կոնգրեսի» փոխնախագահ Վլադիմիր Խոմերիկինը, գրում է վրացական «Պիրվելի» գործակալությունը:
«Հայ առաքելական եկեղեցու կարգավիճակն իսկապես կարեւոր է, կարծում եմ, որ այս հարցն օրակարգի մեջ ընդհանրապես չպետք է լինի, քանի որ դա աքսիոմա է. հայ եւ վրաց եկեղեցիները քույրեր են, իսկ Վրաստանում հնագույն եկեղեցիներին աջակցելու փոխարեն, ընդհակառակը, թույլատրում են  տարբեր աղանդավորական կազմակերպությունների, որոնց նպատակն է ոչնչացնել ինչպես վրացական հոգեւոր մշակույթը, այնպես էլ Վրաստանի տարածքում ապրող հայերին»,-ընդգծել է նա:
Փոխնախագահի կարծիքով, Վրաստանի կառավարությանը ձեռնտու է նման իրավիճակը, այդ պատճառով էլ նրանք կարեւոր հարցերին, որոնց թվում է նաեւ կրոնը, ուշադրություն չի դարձնում:

Legal status must be given to the Armenian Apostolic Church in Georgia in the near future, Vice-President of the World Congress of the Nations of Georgia Vladimir Khomeriki stated, Pirveli news agency reports.
“The status of the Armenian Apostolic Church is really important. I think that this issue should not even be on the agenda, as it is an axiom. Armenian and Georgian churches are sisters. Instead of assisting the ancient church, Georgia authorizes various sectarian organizations, which aim at the destruction of a Georgian spiritual culture,” he stressed.
According to him, such a situation is of benefit to the Georgian government. For this reason, it does not pay attention to important religious issues.