Թավշյա հեղափոխության արժեքները համահայկական արժեքներ են, եւ այդ արժեքները շարունակաբար արմատավորվելու են ողջ հայության շրջանում՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում: Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձում:
«Արցախի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ:
Այս օրը պատմական է բոլորիս՝ Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի, համայն հայության համար. 28 տարի առաջ այս օրն Արցախը հռչակվեց Հանրապետություն, փաստացի անկախանալով Խորհրդային Ադրբեջանից եւ բռնեց անկախ պետականության կերտման ուղին: Այդ ուղին լի էր փորձություններով եւ հաջողություններով,  կորուստներով եւ ձեռքբերումներով, պատերազմներով եւ հաղթանակներով: Արցախյան ազատամարտը հայ ժողովրդի պատմության փայլուն էջերից է եւ մեր հավաքական հպարտության մարմնավորումը: Պատմական այդ օրվանից անցել է 28 տարի, եւ ազատ ու անկախ Արցախն այսօր կայացած քաղաքական եւ պատմական իրողություն է:
Հայ ժողովրդի հաղթանակների գրավականը մեր միասնությունն է, մեր միահամուռ ու անկոտրում կամքը՝ հանուն ազատության, հանուն անկախության, հանուն մեր ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման: Հենց այդպես են կերտվել մեր համազգային հաղթանակները:  Հենց այդպիսի համաժողովրդական միասնության մարմնացում էր նաեւ թավշյա հեղափոխությունը, որի հիմքում պայքարն էր հանուն ավելի ազատ, ժողովրդավար ու զարգացող հայրենիքի։ Թավշյա հեղափոխության արժեքները համահայկական արժեքներ են, եւ այդ արժեքները շարունակաբար արմատավորվելու են ողջ հայության շրջանում՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում:
Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը մեր բոլորիս առաջնահերթությունն է: Արցախի ճակատագիրը գտնվում է ողջ հայության ուշադրության կենտրոնում, եւ մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ եւ արդարացի լուծման հասնելու ուղղությամբ։

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, on Monday issued a congratulatory message on the anniversary of the declaration of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic).
“28 years ago this day, Artsakh was proclaimed a Republic, in fact becoming independent from Soviet Azerbaijan, and took the path of crafting an independent statehood,” the message reads, in part. “The Artsakh liberation struggle is one of the brilliant chapters of the history of the Armenian people, and the embodiment of our collective pride. 28 years have passed since that historic day, and the free and independent Artsakh is an established political and historical reality today.
“The guarantee of the triumphs of the Armenian people is our unity, our united and unshakable will in the name of freedom, in the name of independence, in the name the preservation and development of our national identity.
“The security of Armenia and Artsakh is the priority of us all. The fate of Artsakh is at the focus of all Armenians, and we will continue the efforts to protect the results of the Artsakh liberation struggle waged for the self-determination and security of the people of Artsakh, to achieve a pacific and just resolution to the [Nagorno-Karabakh conflict] issue [with Azerbaijan].”