Դուշանբեի պայմանավորվածություները գործում են. ես արդեն դա Դուշանբեի պայմանավորվածություն չեմ անվանի, դրանից հետո եղել են հանդիպումներ եւ այդ հանդիպումների շրջանակում միշտ երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվում են պահպանել հրադադարը, որը մեզ կողմից այս պահին պահպանվում է: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով Դուշանբեում Փաշինյան-Ալիեւ պայմանավորվածությանը:
Դիտարկմանը, թե քննարկվել է նաեւ երկու երկրների միջեւ զինուժի հրամանատարական կազմի մեջ օպերատիվ կապ ստեղծելու հնարավորությունը, Դավիթ Տոնոյանն ասաց. «Քննարկվել է այդ հարցը, դեռեւս որոշում չի կայացվել»:
Նախարարը անդրադարձավ նաեւ ԱԺ նախագահ Արարտ Միրզոյանի գրառմանը, թե Չինարին այլեւս չի կարող գնդակոծվել. Հայաստան մտնող գազամուղի անվտանգությունը եւս ապահովված է։
«Մենք շատ տեղեր ունենք, որոնք այլեւս խոցելի չեն: Աշխարհագրությունը շատ մեծ է, կոնկրետ բնակավայրի վերաբերյալ եղել է մեր ՊՆ-ի մեկնաբանությունը»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով հայկական զինված ուժերի հերթական ձեռքբերմանը:
Չինարին այլեւս չի կարող գնդակոծվել. Հայաստան մտնող գազամուղի անվտանգությունը եւս ապահովված է։
Փառք հայ զինվորին։ Փառք Հայոց բանակին»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ նույն խնդրին անդրադարձել է նաեւ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը՝ մասնավորապես նշելով. «Մերոնք դիրքեր են գրավել, 140 հա, երեք գլխավոր ստրատեգիական բարձունքներ, որտեղից Չինարի գյուղը, հայ վրացական գազատարն ու ճանապարհն ուղիղ նշանառության տակ էին։
Չինարի գյուղի մոտ գտնվող Խորանաշատ վանքը 13-րդ դարի, որը չէր գործում, քանի որ ճանապարհը վտանգավոր էր, այսուհետ կբացվի, այլեւս ՀՀ զինուժն է ճանապարհը վերահսկում»:

Договоренности, достигнутые в Душанбе, действуют. Я б не стал их уже называть душанбинскими, поскольку после этого были встречи, и в их рамках главы двух стран всегда договариваются о сохранении режима прекращения огня, который на данный момент сохраняется с нашей стороны. Об этом заявил в беседе с журналистами 3 сентября министр обороны Армении Давид Тоноян, говоря о договоренностях между премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, достигнутым в ходе встречи в Душанбе.
На замечание о том, что была также обсуждена возможность установления оперативной связи между командными составами ВС двух стран, Тоноян ответил: «Этот вопрос был обсужден, но решения пока нет».  Министр прокомментировал и запись спикера парламента Арарата Мирзояна о том, что противник больше не сможет обстреливать приграничное село Чинари. «У нас много мест, которые больше не являются уязвимыми», - сказал он.  Напомним, что спикер парламента Армении Арарат Мирзоян на своей странице в Facebook написал следующее: «Село Чинари больше не смогут обстреливать.  Безопасность газопровода, входящего в Армению, также обеспечена. Слава армянскому солдату, слава армянской армии».  Ранее же депутат от блока «Мой шаг» Гаяне Абрамян отметила, что армянские военные  отвоевали позиции площадью в 140 га, три стратегически важных позиций, откуда прежде под прицелом были село Чинари, газопровод и трасса, ведущая в Грузию. «Расположенная вблизи Чинари армянская церковь XIII века Хоранашат прежде не действовала, так как дорога к ней была под прицелом. Впредь и она будет открыта», - написала она.