Չինական Չուանչժոու քաղաքում մաքսային ծառայության աշխատակիցները 386 կգ չորացրած օձ են առգրավել, որը ներկրել են անօրինական ճանապարհով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Xinhua գործակալությանը:
Օձերը հայտնաբերվել են մոտ 10 տոննա ներկրված ապրանքներում, որոնք հայտարարագրվել են որպես գեկոն տեսակի եւ չինական սահնօձ տեսակի օձեր:
Մաքսայինները 256,8 կգ չորացրած վիշապօձեր եւ 128,8 կգ հնդկական թքող կոբրա են հայտնաբերել: Այդ տեսակները պաշտպանվում են միջազգային առեւտրի կոնվենցիայով եւ կարող են արտահանվել միայն իրավական փաստաթղթերի առկայության դեպքում:
2019 թվականից Գուանչժոուի մաքսային ծառայությունը խստացրել էր անհետացման սպառնալիքի տակ գտնվող տեսակների մաքսանենգության դեմ պայքարը:

Таможня китайского города Гуанчжоу изъяла 386 килограммов незаконно ввезенных сушеных змей, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Синьхуа.
Змеи были обнаружены среди приблизительно 10 тонн импортируемых продуктов, заявленных как сушеные гекконы и китайские крысиные змеи.
Таможенники обнаружили 256,8 килограмма засушенных большеглазых полозов и 128,8 килограмма плюющих индийских кобр. Эти виды защищаются конвенцией международной торговли и могут ввозиться и вывозится только при наличии правовых документов.
Таможня провинции Гуанчжоу с 2019 года усилила борьбу с контрабандой видов, находящихся под угрозой исчезновения.