Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի կողմից կալանավորներին փոխանակելուց հետո Միացյալ Նահանգները հայտնել են, որ ուրախ են տեսնել երկու երկրների միջեւ առավել ակտիվ երկխոսության նշանները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ վկայակոչելով Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին։
«Մենք ողջունում ենք փոխանակումը։․․․Մենք կոչ ենք անում Ռուսաստանին անհապաղ ազատել բոլոր մյուս ուկրաինացիներին, ներառյալ՝ Ղրիմի թաթարներին, որոնք անօրինական պահվում են բանտում»,- ասել է նա։
Տեղեկատվության մեջ չի հստակեցվում, թե Ուկրաինայի հատկապես որ քաղաքացիների մասին է խոսքը։
Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան ամառվա վերջին սկսել էին դատապարտված եւ կալանավորված անձանց միաժամանակյա ազատման հարցով բանակցությունները։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ այդ հարցը մոտ ժամանակներս կլուծվի։ Շաբաթ օրը այդ գործընթացի շրջանակներում քաղաքացիները վերադարձել են Ռուսաստան եւ Ուկրաինա։

Соединённые Штаты после освобождения на Украине и в РФ удерживаемых лиц сообщили, что рады видеть признаки более активного диалога между двумя странами, сообщил РИА Новости представитель госдепартамента США в субботу.
«Мы приветствуем (состоявшийся) обмен. Мы рады видеть признаки более активного диалога между Россией и Украиной... Мы призываем Россию немедленно освободить всех других украинцев, включая крымских татар, которые незаконно удерживаются в тюрьме», - заявил он.
В сообщении не уточняется, о каких именно гражданах Украины идет речь.
Россия и Украина в конце лета начали работу по вопросу одновременного освобождения осужденных и задержанных лиц. Президент РФ Владимир Путин заявлял на ВЭФ, что этот вопрос будет решен в ближайшее время. В субботу в рамках этого процесса граждане вернулись в РФ и на Украину.