Այս օրենսդրական նախաձեռնության իրականացման համար մենք ստիպված կլինենք հրաժարվել 117 մլն դրամ հարկային մուտքերից, բայց դրա համար պետությունը հարկադրված կլինի ծախսել կրկնակի, իսկ գուցեւ եւ եռակի շատ վարչական ռեսուրսներ: Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին ԱԺ-ում երկրորդ ընթերցմամբ Հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց Տնտեսական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» իշխող խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը:
Այսինքն, նրա խոսքով, վնասի գնահատման համար կառավարությունը ստիպված կլինի մարդկանց առանձնացնել, որոնք ստիպված կլինեն տեղերում լինել, հաշվարկ կատարել, դրա համար ժամանակ եւ միջոցներ ծախսելով: «Այսինքն՝ նրանք ստիպված կլինեն որոշել, թե որքան բերք է վնասվել՝ 49 տոկո՞ս, թե՞,ասենք, 51 տոկոս: Սա նման է այն բանին, եթե որեւէ մեկին, օրինակ, պետք է 100 դրամ հատկացնեն, իսկ հանուն դրա պետք է տաքսի վարձեն, 1000 դրամ ծախսեն, եւ այդ ամենը միայն այն նպատակով, որ մեկին 100 դրամ հասցնեն»,- նշեց խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ առաջարկված օրինագծի տրամաբանությունից ելնելով՝ իրենք ստիպված կլինեն փոխհատուցում վճարել նաեւ այն քաղաքացիներին, որոնց գույքը վնասվել է նույն անբարենպաստ բնակլիմայական երեւույթների հետեւանքով (ցրտահարում, կարկուտ, երաշտ): «Տնտեսության տեսանկյունից այս օրինագիծը եւ դրանում առաջարկված միջոցառումները, ավելի շուտ, մեր պետությանը զգալի վնաս կհասցնեն, քան որեւիցե օգուտ կտան»,- շեշտեց Թունյանը:
Նշենք, որ օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ստացել էր խորհրդարանի հավանությունը, սակայն այնուհետեւ «Իմ քայլի» պատգամավորները անսպասելի կերպով հանդես են եկել իրենց իսկ հավանությունը ստացած օրինագծի դեմ:

Для реализации данной законодательной инициативы, нам придется отказаться от налоговых поступлений в размере 117 миллионов драмов, но для этого государству придется расходовать в два, а то и в три раза больше административных ресурсов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения во втором чтении законопроекта о внесении поправок в Налоговый кодекс 9 сентября заявил глава постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам, депутат от правящего блока «Мой шаг» Бабкен Тунян. То есть, по его словам, для оценки ущерба Правительству придется выделять людей, которым придется ехать на места, вести учет, тратить на это время и средства. «То есть, им придется решать, сколько урожая пострадало - 49% или, скажем, 51%. Это похоже на то, что если бы вы кому-то, к примеру, должны были передать 100 драмов, и ради этого вы бы поймали такси, потратили 1000 драмов, и все это лишь для того, чтобы доставить кому-то 100 драмов. Такой подход не рационален. Можно найти способ лучше», - отметил глава парламентской Комисс
При этом он заметил, что исходя из логики предложенного законопроекта им придется выплачивать компенсации и тем гражданам, чье имущество пострадало из-за тех же неблагоприятных природно-климатических явлений (заморозков, града, засухи). «С точки зрения экономики, данный законопроект и предлагаемые в нем меры, скорее, нанесут существенный вред нашему государству, нежели чем дадут какую-то пользу», - подчеркнул Тунян.
Отметим, что данный законопроект был одобрен парламентом в первом чтении, однако затем депутаты от блока «Мой» шаг неожиданно выступили против одобренного ими же законопроекта.