Զարմանալի է, որ 23 էջից բաղկացած որոշումից մեջբերում է կատարվում 1 պարբերություն առանց դիտարկելու դա մյուս պարբերությունների հետ փոխկապակցվածության մեջ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան, սահմանադրագետ Արամ Վարդեւանյանը` անդրադառնալով ՍԴատախազության արձագանքին ՍԴ որոշմանը:
«Նախ զարմանալի է, որ 23 էջից բաղկացած որոշումից մեջբերում է կատարվում 1 պարբերություն առանց դիտարկելու դա մյուս պարբերությունների հետ փոխկապակցվածության մեջ, սա առաջինը: Երկրորդ կարծես թե պատահականությամբ, կամ ցանկությամբ չի նկատվում այն, որ ՍԴ-ն հստակ արձանագրել է, որ գործառութային անձեռնմխելիությունը իրենից ոչ թե ենթադրում է, ոչ թե զուտ կարգավիճակից բխելու, կամ չբխելու հարցը, որը նշել է հայտարարության մեջ դատախազությունը, այլ կարգավիճակից կամ գործունեությունից բխելու հանգամանքը, այսինքն գործունեությունը դա այն հավելյալ հանգամանքն է, որն արձանագրվել է, որը դատախազությունը չի նկատել, միգուցե: Դատախազությունը նաեւ չի նկատել նա, որ ՍԴ-ն անդրադառնալով բառացի մեջբերեմ «իրարամերժ դատական պրակտիկային» գործառութային անձեռնմխելիության վերաբերյալ յուրովի մեկնաբանություններով պայմանավորված ի վերջո արձանագրել է, որ օրենսդրական բացն այն աստիճանի է, որ իրավական որեւէ հնարավորություն չկա այն հաղթահարելու համար եւ բացը վերաբերում է գործառութային անձեռնմխելիությանը եւ ՍԴ հետեւությունն էլ այն է, որ դա հակասում է 27-րդ հոդվածին: Դրա վերաբերյալ նույնպես որեւէ կարծիք չկա, թե այդ ինչպես ստացվեց, որ 27-րդ հոդվածին է հակասում 35-րդ հոդվածում առկա օրենսդրական բացը»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով`Դատախազությունը որեւէ դիրքորոշում չի հայտնել, թե ՍԴ որոշման մեջ ինչու է վերլուծվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպ, որը վերաբերում է օրենքի որակին կալանավորումը բավարարելու դեպքերին դատարանների կողմից, օրենքի որակին կալանավորման լույսի ներքո:
«Այդ ինչպես ստացվեց, որ հենց ՍԴ-ն Եվրոպական դատարանի նախադեպ է մեջբերում դրա լույսի ներքո եւ ամենակարեւորը իհարկե, որը որեւէ կերպ չի վերլուծվել եւ չի հիշատակվել, դա ՍԴ որոշման հենց 22-րդ էջում առկա պնդումն է առ այն, որ ուղղակի մեջբերեմ. «Սահմանադրության ուժով հատուկ օժտված պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, նկատի ունենալով նրանցից յուրաքանչյուրի կարգավիճակի առանձնահատկությունները եւ դրանով պայմանավորված անձեռնմխելիության բովանդակային տարբերությունները, անհնար էր բացահայտել հստակ ամրագրված եւ տարբերակված պոզիտիվ իրավական ձեւակերպումների բացակայության պարագայում», այլ կերպ ասած անձեռնմխելիության առանձնահատկությունները անհնար էր բացահայտել նման պարագայում, իսկ դատախազության հայտարարությունը, ես չգիտեմ միգուցե այլ որոշում են ուսումնասիրել դատախազությունում»,- հավելեց նա:
Ավելի վաղ ՀՀ դատախազությունը հայտարարություն էր տարածել, որ Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, նրան ազատ արձակելու հիմքեր չկան:

YEREVAN. – It’s surprising that from the decision comprising 23 pages, [solely] one paragraph is cited without looking at it in interdependence with the other paragraphs. Constitution specialist Aram Vardevanyan, who is also a member of the legal defense team of Armenia’s second President Robert Kocharyan, on Monday told this to Armenian News-NEWS.am, referring to the Prosecutor General’s Office reaction to the Constitutional Court’s (CC) recent ruling—and based on the petition by Kocharyan.
“Second, it isn’t observed—it seems by chance, or by will—that the CC has clearly recorded that functional immunity doesn’t imply in itself the matter of whether or not to stem from status—which the Prosecutor’s Office has noted in the statement, but the circumstance of stemming from the status, or activities; that is, the activities are that additional circumstance that has been recorded,” he added. “The Prosecutor’s Office has also not noticed that the CC (...) has recorded that the legislative gap is to the degree that there is no legal opportunity to overcome it. And the gap relates to functional immunity, and the CC’s conclusion is that it runs counter to Article 27 [of the Constitution].”
In his words, the attorney general’s office has not expressed any position as to why the CC’s aforesaid ruling analyzes the European Court of Human Rights’ precedent on the quality of law in the cases when the courts have granted the motion for detention, and to the quality of law in the light of detention.
“And most importantly, of course, which hasn’t been analyzed and mentioned in any way [in the Prosecutor General’s Office reaction], it’s the CC decision’s (...) assertion that (...) the peculiarities of immunity were impossible to uncover in such a case,” Vardevanyan added, in particular.
As reported earlier, the Prosecutor General’s Office of Armenia has found that there are no grounds for terminating the criminal prosecution against Robert Kocharyan and releasing him under the aforesaid CC decision.
The CC had deemed unconstitutional Article 35 of the Criminal Procedure Code, and which refers to cases that rule out criminal prosecution in the country.
Robert Kocharyan is charged with overthrowing the constitutional order in Armenia in connection with the tragic events that occurred in capital city Yerevan in March 2008, and taking a particularly large bribe. He has been arrested three times.