Մեր առաջարկած օրինագծով նախատեսվում է ոռոգման ջրի ամսական օգտագործման վճարումը կատարել վճարը համապատասխան մատակարարող ընկերության հաշվին մինչեւ հաջորդ ամսվա 15-ը փոխանցելու միջոցով բանկերով կամ բանկոմատով, փոստով կամ այլ փոխանցմամբ: Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին ԱԺ նիստում ««Ջրօգտագործողների ընկերությունների եւ ջրօգտագործողների ընկերությունների ասոցիացիաների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց օրինագծի հեղինակ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
Նա նշեց, որ այս օրինագիծը, խորհրդարանի կողմից ընդունվելու դեպքում, պետք է ուժի մեջ մտնի 2020 թվականի հունվարի 1-ից: Բագրատյանը հայտարարեց, որ սա թույլ կտա հետեւում թողնել նախկին որոշակի կոռուպցիոն սխեմաները եւ քաղաքացիների միջոցների ապօրինի յուրացում թույլ չի տա, ինչպես տեղի է ունենում մինչեւ հիմա: ԲՀԿ մեկ այլ պատգամավոր՝ Միքայել Մելքումյանն իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանի օրենսդրությունում շատ օրենքներ կան, սակայն դրանք չեն գործում: «Կարելի է անցկացնել գույքագրում, ես կդիմեմ ԱԺ ղեկավարությանը, եւ մենք գույքագրում կանցկացնենք, որ ստուգենք, թե մենք որքան օրենք ունենք, եւ դրանց որ մասը չի գործում»,- պարզաբանեց Մելքումյանը:
Այս հայտարարությունը հարուցեց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի դժգոհությունը եւ վրդովմունքը: «Նախ ես գոհ չէի նրա խոսելու ձեւից»,- դժգոհեց Աղազարյանը՝ խորհրդարանի ամբիոնից Հայաստանի իրավապահ մարմիններին դիմելով խնդրանքով, որ ստուգեն եւ վերլուծեն Միքայել Մելքումյանի հայտարարությունները, քանի որ ինքը դրանց մեջ «հանցավոր բաղադրիչ» է գտել: Իշխող դաշինքի պատգամավորն ընդգծեց, որ «չի ցանկանում դառնալ այդ հանցագործության մասնակից՝ տեղեկություններ թաքցնելու տեսանկյունից»:
Նման հայտարարությունը հունից հանեց Սերգեյ Բագրատյանին, որն օգտվելով ելույթի իր իրավունքից՝ ամբիոնից հայտարարեց, որ իրենց հետ չի կարելի խոսել «սպառնալիքների լեզվով»: «Մեզ հետ նման լեզվով՝ շանտաժի լեզվով, անգամ հանրապետականները չեն խոսել, էլ չասեմ ձեր մասին: Ինչպե՞ս եք ձեզ դա պատկերացնում: Մեզ հետ խոսեք պատշաճ հարգանքով, քանի որ մենք ձեզ հարգում ենք»,- նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ իր հեղինակությունը մաքուր է, եւ ինքը թույլ չի տա այն սեւացնել:

Предложенным нами законопроектом предполагается разрешить производить оплату за ежемесячное использование оросительной воды посредством перечисления оплаты на соответствующий счет компании-поставщика через банки или банкоматы, почтовым или иным переводом до 15-го числа следующего месяца. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения пакета законопроектов «О внесении поправок в закон «О компаниях водопользователей и ассоциациях компаний водопользователей» заявил 9 сентября автор законопроекта, депутат от партии «Процветающая Армения» Сергей Багратян.
Он отметил, что данный законопроект, в случае его принятия парламентом, должен вступить в силу с 1 января 2020 года. Багратян заявил, что это позволит оставить позади прежние определенные коррупционные схемы и не допустить незаконного присвоения средств граждан, как происходит и поныне. В свою очередь, другой депутат от «ПА» Микаел Мелкумян заявил, что в законодательстве Армении есть множество законов, однако они не действуют. «Можно провести инвентаризацию, я обращусь к руководству НС, и мы проведем инвентаризацию, чтобы проверить, сколько законов у нас имеется, и какая часть из них не действует», - пояснил Мелкумян. Данное заявление вызвало недовольство и возмущение депутата от правящего блока «Мой шаг» Овика Агазаряна. «Для начала меня не устроила его манера разговора», - посетовал Агазарян, обратившись с трибуны парламента с просьбой к правоохранительным органам Армении проверить и анализировать заявления Микаела Мелкумяна, поскольку он нашел в них «преступную составляющую». Депутат от правящего блока подчеркнул, что «не хочет стать соучастником данного преступления с точки зрения сокрытия информации». Подобное заявление вывело из себя Сергея Багратяна, который, воспользовавшись своим правом на выступление, заявил с трибуны, что с ними «языком угроз» говорить нельзя. «С нами таким языком – языком шантажа, даже республиканцы (Республиканская партия Армении – ред.) не говорили, что уж говорить о вас. Как вы себе это представляете? Говорите с нами с должным уважением, поскольку мы вас уважаем», - отметил депутат, добавив, что у него чистая репутация, и он не позволит ее очернить.