Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրին (ԳՀՀԾ) խելամիտ այլընտրանք չկա, Մոսկվան եւ Փարիզը մտադիր են շարունակել համաձայնագրի պահպանման աշխատանքը, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը երկու երկրների ԱԳՆ եւ ՊՆ ղեկավարների՝ «2-2» ձեւաչափով բանակցությունների արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Պայմանավորվել ենք շարունակել փոխգործակցությունը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրի պահպանման նպատակով։ Այդ նպատակը մեր երկկողմանի համոզմամբ՝ այլընտրանք չունի, մենք ողջունում ենք, եւ դա հաստատվել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Էմանուել Մակրոնի հեռախոսազրույցում, որը տեղի է ունեցել երեկ, մենք ողջունում ենք նախաձեռնողական քայլերը, որոնք ձեռնարկում են Ֆրանսիան, նրա նախագահը պայմանավորվածություններ գտնելու ուղղությամբ, որոնք թույլ կտային լրիվ ծավալով պահպանել ԳՀՀԾ-ն՝ այդ պլանով նախատեսված ԻԻՀ տնտեսական շահերն ապահովելով»,- ասաց Լավրովը։
Հանդիպումները տեղի են ունենում Մոսկվայում, Անվտանգության հարցերով ռուս-ֆրանսիական Համագործակցության խորհրդի 12-րդ նիստի շրջանակում, «2+2» ձեւաչափով։

Разумной альтернативы Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД) по иранской ядерной программе нет, Москва и Париж намерены продолжить работу по сохранению соглашения, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров глав МИД и Минобороны двух стран в формате «2+2», передает РИА Новости.
«Условились продолжать взаимодействие с целью сохранить Совместный всеобъемлющий план действий по иранской ядерной программе. Этому плану по нашему обоюдному убеждению нет разумной альтернативы, мы приветствуем - и это было подтверждено в телефонном разговоре президента Владимира Путина и Эммануэля Макрона, который состоялся вчера, - мы приветствуем инициативные шаги, которые предпринимает Франция, ее президент по нахождению договоренностей, которые позволили бы сохранить в полном объеме СВПД при обеспечении заложенных в этот план законных экономических интересов ИРИ», - сказал Лавров.
Встречи проходят в Москве в рамках 12-го заседания российско-французского Совета сотрудничества по вопросам безопасности в формате «2+2».