ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ չեղարկել խաղաղ բանակցությունները, սպառնում է Վաշինգտոնին ավելի մեծ կորուստներով, տեղեկացրել է «Թալիբան» շարժումը, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ը խոստացել է ուժեղացնել ռազմական ճնշումը գրոհայինների վրա՝ համաձայնագրից անսպասելի հրաժարման ֆոնին, որը կարող էր վերջ դնել գրեթե 20-ամյա պատերազմին Աֆղանստանում, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Իսլամիստական խմբավորումը հանդես է եկել հայտարարությամբ, երբ Թրամփը հանկարծ չեղարկել է կիրակի Քեմփ Դեւիդում՝ Մերիլենդի նահանգում ԱՄՆ նախագահի նստավայրում նախատեսված գաղտնի բանակցությունները թալիբների առաջնորդների հետ։ Թրամփը չեղյալ է հայտարարել բանակցություններն այն բանից հետո, երբ թալիբները ստանձնել են Քաբուլում անցած շաբաթվա հարձակումների պատասխանատվությունը, որի հետեւանքով զոհվել են ամերիկացի մեկ զինվոր եւ էլի 11 մարդ։
«Թալիբանի» մամուլի քարտուղար Զաբիբուլա Մուջահեդը քննադատել է Թրամփին երկխոսությունը դադարեցնելու համար եւ ասել, որ այս ամբողջ ժամանակ ամերիկյան ուժերը հարվածներ են հասցրել Աֆղանստանին։ «Դա կհանգեցնի էլ ավելի մեծ կորուստների ԱՄՆ-ի համար,- ասել է Մուջահեդը։- Նրա հեղինակությունը կխափանվի, նրա թշնամական դիրքորոշումը հայտնի կդառնա ողջ աշխարհին, կավելանան մարդկային զոհերն ու նյութական կորուստները»։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ասել է, որ խաղաղ բանակցությունները Աֆղանստանում դադարեցվել են, եւ Վաշինգտոնը չի կրճատի ռազմական աջակցությունն աֆղանական զորքերին, մինչեւ որ համոզվի, որ թալիբները կարող են կատարել իրենց պարտավորությունները։
Թրամփը ցանկանում է ամերիկյան զորքերը դուրս բերել Աֆղանստանից դեռ իր ընտրարշավի ժամանակվանից, եւ ԱՄՆ դիվանագետները մի քանի ամիս բանակցություններ են վարել թալիբների ներկայացուցիչների հետ դուրսբերման ծրագրի մասին՝ անվտանգության երաշխիքների դիմաց։

Решение президента США Дональда Трампа отменить мирные переговоры грозит Вашингтону еще большими потерями, сообщило движение Талибан, в то время как США пообещали усилить военное давление на боевиков на фоне неожиданного отказа от соглашения, которое могло бы положить конец почти 20-летней войне в Афганистане, передает Reuters.
Исламистская группировка выступила с заявлением после того, как Трамп внезапно отменил запланированные на воскресенье секретные переговоры с лидерами талибов в Кэмп-Дэвиде, загородной резиденции президента США в штате Мэриленд. Трамп отменил переговоры после того, как талибы взяли на себя ответственность за нападение в Кабуле на прошлой неделе, в результате которого погибли американский солдат и еще 11 человек.
Забихулла Муджахед, пресс-секретарь Талибана, раскритиковал Трампа за прекращение диалога и сказал, что все это время американские силы наносили удары по Афганистану. «Это приведет к еще большим потерям для США, - сказал Муджахед. - Их авторитет будет подорван, их враждебная позиция будет открыта всему миру, возрастут человеческие жертвы и материальные потери».
Госсекретарь США Майк Помпео сказал, что мирные переговоры в Афганистане приостановлены и Вашингтон не будет сокращать военную поддержку афганских войск, пока не убедится, что талибы смогут выполнить свои обязательства.
Трамп хочет вывести американские войска из Афганистана еще со времен своей избирательной кампании, и дипломаты США на протяжении нескольких месяцев вели переговоры с представителями талибов о плане вывода в обмен на гарантии безопасности.