ԱՄՆ վարչակազմը ստիպված էր վերակառուցել զինված ուժերը եւ ավելացնել ռազմական ծախսերը՝ այդ թվում եւ Ռուսաստանի ու Չինաստանի պատճառով։ Երկուշաբթի այսպիսի կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հասել ենք ԱՄՆ Զինված ուժերի ռեկորդային ֆինանսավորման՝ 700 մլրդ դոլար անցած տարի, 716 մլրդ՝ այս տարի, 738 մլրդ՝ հաջորդ տարի։ Մենք ընտրություն չունեինք, մենք պետք է վերակառուցեինք մեր զորքերն այն ամենի պատճառով, ինչ տեղի է ունենում այսօր Չինաստանի, Ռուսաստանի, արմատական իսլամի, ամեն ինչի հետ։ Մենք պետք է ինչ-որ բան անեինք»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ ելույթ ունենալով կողմնակիցների առջեւ Հյուսիսային Կարոլինայում։ Միջոցառումը հեռարձակում էր C-Span հեռուստաալիքը։
Թրամփի խոսքով՝ երկրի ԶՈւ-ն «լիովին հյուծված» էր։ «Հիմա մենք հիանալի (հինգերորդ սերնդի) F-35 (կործանիչ-ռմբակոծիչներ) ունենք, F-18 (կործանիչներ), նոր նավեր, նոր հրթիռներ, մեր ամեն ինչը նոր է»,- ավելացրել է ԱՄՆ նախագահը։
Անցյալ դարասկզբին ԱՄՆ ռազմական ծախսերը հասնում էին երկրի ՀՆԱ 1 տոկոսին։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ դրանք ավելացան՝ հասնելով ՀՆԱ 20 տոկոսին, իսկ Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին՝ միջինը ՀՆԱ 31,8 տոկոսին։ 1945-ին պաշտպանության վրա ծախսվել է 82 մլրդ դոլար (1,1 տրլն այսօրվա գներով)։
1989-ին Ռոնալդ Ռեյգանի նախագահության օրոք ռազմական բյուջեն գերազանցեց 303 մլրդ դոլարը (617 մլրդ այսօրվա գներով)։ 1990-ականներին, երբ Սպիտակ տունը գլխավորում էր Բիլ Քլինթոնը, պաշտպանության վրա ծախսվում էր տարեկան մոտ 2070 մլրդ դոլար։ Ջորջ Բուշ-կրտսերի օրոք ռազմական ծախսերն ավելացան ավելի քան կրկնակի, ինչը պայմանավորված էր Աֆղանստանում (2001 թվականի հոկտեմբերից) եւ Իրաքում (2003-ի մարտից) գործողություններով։
2016-ին Թրամփի նախորդի՝ Բարաք Օբամայի օրոք ռազմական կարիքների համար հատկացվել է 607 մլրդ դոլար, իսկ 2017-ին՝ 619 մլրդ (ՀՆԱ մոտ 3,2 տոկոսը)։

Американская администрация вынуждена была заняться перестройкой вооруженных сил страны и увеличить военные расходы, в том числе из-за России и Китая. Такое мнение выразил в понедельник президент США Дональд Трамп, передает ТАСС
«Мы достигли рекордного финансирования Вооруженных сил США - $700 млрд в прошлом году, $716 млрд в этом году, $738 млрд в следующем. У нас не было выбора, мы должны были перестроить наши войска из-за всего того, что происходит сегодня с Китаем, Россией, радикальным исламом, со всем. Мы должны были что-то сделать», - сказал американский лидер, выступая перед сторонниками в Северной Каролине. Трансляцию мероприятия вел телеканал C-Span.
По словам Трампа, ВС страны были «полностью истощены». «Теперь у нас есть прекрасные [истребители-бомбардировщики пятого поколения] F-35, [истребители] F-18, новые корабли, новые ракеты, у нас все новое», - добавил американский лидер.
В начале прошлого века военные расходы в США достигали 1% ВВП страны. В Первую мировую войну они возросли до 20% ВВП, а в годы Второй мировой в среднем составляли 31,8% ВВП. В 1945 году на оборону было потрачено $82 млрд ($1,1 трлн в пересчете на сегодняшние цены).
В 1989 году при президенте Рональде Рейгане военный бюджет превысил $303 млрд (617 млрд в сегодняшних ценах). В 1990-е годы, когда Белый дом возглавлял Билл Клинтон, на оборону тратилось около $270 млрд в год. При Джордже Буше-младшем военные расходы увеличились более чем в два раза, что было вызвано операциями в Афганистане (с октября 2001 года) и Ираке (с марта 2003 года).
На 2016 год при предшественнике Трампа - Бараке Обаме на военные нужды было выделено $607 млрд, а на 2017 год - $619 млрд (примерно 3,2% ВВП).