ԱՄՆ վարչակազմը ստիպված էր վերակառուցել զինված ուժերը եւ ավելացնել ռազմական ծախսերը՝ այդ թվում եւ Ռուսաստանի ու Չինաստանի պատճառով։ Երկուշաբթի այսպիսի կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հասել ենք ԱՄՆ Զինված ուժերի ռեկորդային ֆինանսավորման՝ 700 մլրդ դոլար անցած տարի, 716 մլրդ՝ այս տարի, 738 մլրդ՝ հաջորդ տարի։ Մենք ընտրություն չունեինք, մենք պետք է վերակառուցեինք մեր զորքերն այն ամենի պատճառով, ինչ տեղի է ունենում այսօր Չինաստանի, Ռուսաստանի, արմատական իսլամի, ամեն ինչի հետ։ Մենք պետք է ինչ-որ բան անեինք»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ ելույթ ունենալով կողմնակիցների առջեւ Հյուսիսային Կարոլինայում։ Միջոցառումը հեռարձակում էր C-Span հեռուստաալիքը։
Թրամփի խոսքով՝ երկրի ԶՈւ-ն «լիովին հյուծված» էր։ «Հիմա մենք հիանալի (հինգերորդ սերնդի) F-35 (կործանիչ-ռմբակոծիչներ) ունենք, F-18 (կործանիչներ), նոր նավեր, նոր հրթիռներ, մեր ամեն ինչը նոր է»,- ավելացրել է ԱՄՆ նախագահը։
Անցյալ դարասկզբին ԱՄՆ ռազմական ծախսերը հասնում էին երկրի ՀՆԱ 1 տոկոսին։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ դրանք ավելացան՝ հասնելով ՀՆԱ 20 տոկոսին, իսկ Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին՝ միջինը ՀՆԱ 31,8 տոկոսին։ 1945-ին պաշտպանության վրա ծախսվել է 82 մլրդ դոլար (1,1 տրլն այսօրվա գներով)։
1989-ին Ռոնալդ Ռեյգանի նախագահության օրոք ռազմական բյուջեն գերազանցեց 303 մլրդ դոլարը (617 մլրդ այսօրվա գներով)։ 1990-ականներին, երբ Սպիտակ տունը գլխավորում էր Բիլ Քլինթոնը, պաշտպանության վրա ծախսվում էր տարեկան մոտ 2070 մլրդ դոլար։ Ջորջ Բուշ-կրտսերի օրոք ռազմական ծախսերն ավելացան ավելի քան կրկնակի, ինչը պայմանավորված էր Աֆղանստանում (2001 թվականի հոկտեմբերից) եւ Իրաքում (2003-ի մարտից) գործողություններով։
2016-ին Թրամփի նախորդի՝ Բարաք Օբամայի օրոք ռազմական կարիքների համար հատկացվել է 607 մլրդ դոլար, իսկ 2017-ին՝ 619 մլրդ (ՀՆԱ մոտ 3,2 տոկոսը)։

The US administration was forced to reorganize the country's armed forces and increase military spending, because of Russia and China, said US President Donald Trump.
According to him, they have achieved record funding for the US Armed Forces - $ 700 billion last year, $ 716 billion this year, $ 738 billion the next and they had no choice, as they should rebuild the troops because of everything that is happening today with China, Russia, radical Islam, and everything, TASS reported.
According to Trump, the country's armed forces were completely depleted.
At the beginning of the last century, military spending in the US reached 1% of the country's GDP. During World War I, they increased to 20% of GDP, and during World War II averaged 31.8% of GDP. In 1945, $ 82 billion was spent on defense ($ 1.1 trillion in terms of today's prices).
In 1989, under President Ronald Reagan, the military budget exceeded $ 303 billion (617 billion). In the 1990s, when the White House was led by Bill Clinton, about $ 270 billion a year was spent on defense. Under George W. Bush, military spending more than doubled due to operations in Afghanistan (since October 2001) and Iraq (since March 2003).
In 2016, under Trump's predecessor, Barack Obama, $ 607 billion was allocated for military needs, and for 2017 - $ 619 billion (approximately 3.2% of GDP).