Տուգանքների ավելացումը չի հանգեցնում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թվի նվազեցմանը, այլ միայն առաջացնում է հանրության դժգոհությունը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, ԱԺ նիստի ժամանակ «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ընթացքում, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ասաց փոխոստիկանապետ Հովհաննես Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ առնչությամբ նոր մեխանիզմներ ձեւավորելու անհրաժեշտություն է առաջացել, որոնք կազդեն վարորդների վրա իրենց իրավունքների սահմանափակման, մասնավորապես՝ բալային համակարգի ներդրման միջոցով: Փոխոստիկանապետը նշեց, որ նոր մոտեցումն առաջարկում է հօգուտ «իրավախախտում-տուգանք+տուգանային բալ» համակարգի «իրավախախտում-տուգանք» համակարգից հրաժարում, ինչը կմեծացնի վարչական իրավախախտումների կանխման արդյունավետությունը:
«Օրինագծում վերանայվել է տուգանքների որոշ տեսակների համաչափությունը՝ կախված հանրության համար վտանգներից: Իրավախախտումների 100 տեսակներից 26 դեպքերում առաջարկվում է տուգանքների նվազում, մասնավորապես՝ 10 տեսակի համար 50%, իսկ 7-ի համար՝ ավելի քան 50%»,- հայտնեց Քոչարյանը:
Նշենք, որ բալային համակարգը ներառում է 20 տեսակի իրավախախտումներ, որոնք կազմում են ՃՏՊ-ների պատճառների մեծ մասը:

Повышение штрафов не приводит к снижению количества дорожно-транспортных происшествий, и лишь вызывает недовольство общественности. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях и смежные законы 10 сентября заявил заместитель начальника Полиции Ованнес Кочарян, отвечая на вопросы депутатов.
Исходя из этого, по его словам, возникла необходимость формирования новых механизмов, воздействующих на водителей путем ограничения их прав, в частности – введения балловой системы. Новый подход, как отметил замначальника Полиции, предполагает отказ от системы «правонарушение – штраф» в пользу системы «правонарушение - штраф + штрафной балл», что повысит эффективность предотвращения административных правонарушений. «В законопроекте пересмотрена соразмерность некоторых видов штрафов в зависимости от угрозы для общества. Из пересмотренных 100 видов правонарушений в 26 случаях предлагается снижение штрафов, в частности, по 10 видам на 50%, а по 7 - более чем на 50%», - сообщил Кочарян.
Отметим, что балловая система распространится на 20 видов нарушений, составляющих большую часть причин ДТП.