ԵՄ Խորհուրդը հաստատել է թեկնածուների ցուցակը, որոնց Եվրամիության անդամ պետություններն առաջադրել են որպես եվրահանձնակատարներ մինչեւ 2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ը ժամկետով։ Թեկնածուների հետ անհատական զրույցներից մեկ օր առաջ այդ ցուցակը հավանության է արժանացրել Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, որը 2019-ի հուլիսին ընտրվել է Եվրահանձնաժողովի նոր ղեկավարի պաշտոնում, տեղեկացնում է DW-ն։
Մեծ Բրիտանիան  հրաժարվել է առաջադրել եվրահանձնակատարի իր թեկնածուներին ԵՄ կազմից Միացյալ Թագավորության՝ հոկտեմբերի 31-ին նախատեսված ելքի պատճառով։
Երեքշաբթի հայտնի են դարձել  նաեւ երեք քաղաքական գործիչների անունները, որոնց ֆոն դեր Լյայենը պատրաստվում է նշանակել Եվրահանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահներ։ Առաջինը նիդեռլանդցի սոցիալ-դեմոկրատ Ֆրանս Թիմերմանսն է, որը գլխավորելու է շրջակա միջավայրի պաշտպանության հարցերը։
Երկրորդ գործադիր փոխնախագահը դանիացի լիբերալների ներկայացուցիչ Մարգրեթե Վեսթագերն է, որը ղեկավարելու է թվային տեխնոլոգիաների եւ մրցակցության հարցերը։
Լատվիացի քրիստոնեա-դեմոկրատ Վալդիս Դոմբրովսկիսը կդառնա երրորդ գործադիր փոխնախագահը։ Նրա իրավասության ոլորտներն են լինելու տնտեսական եւ սոցիալական հարցերը։
Ինչպես ասել է ֆոն դեր Լյայենը, Իտալիայի նախկին վարչապետ Պաոլո Ջենթիլոնին կստանա տնտեսության հարցերով եվրահանձնակատարի պորտֆելը։ Միեւնույն ժամանակ, առեւտրի հարցերով եվրահանձնակատարի պաշտոնը կզբաղեցնի իռլանդացի Ֆիլ Հոգանը։ Չեխ քաղաքական գործիչ Վերա Յուրովան կստանա Եվրոպայում հիմնարար արժեքների եւ թափանցիկության հարցերի եվրահանձնակատարի պորտֆելը։
Հարեւանության քաղաքականության եւ ԵՄ ընդլայնման մասին բանակցությունների հարցերով եվրահանձնակատարի պաշտոնը ֆոն դեր Լյայենը որոշել է տալ հունգարացի Լասլո Տրոչանին։
Բացի այդ, ֆոն դեր Լյայենը որոշել է ստեղծել նոր պաշտոն՝ միջազգային համագործակցության եվրահանձնակատար։ Այն կզբաղեցնի Յութա Ուրպիլայնենը Ֆինլանդիայից։ ԵՀ ապագա նախագահի խոսքով՝ այդ պաշտոնը կդառնա առանցքային ԵՄ-ին հարեւան երկրների համար։
Էներգետիկ պորտֆելը կստանա էստոնուհի Կադրի Սիմսոնը։
Իսպանացի Ժոզեպ Բոռելը դարձել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցչի պաշտոնի թեկնածուն։
Այժմ Եվրահանձնաժողովի լրիվ կազմը, ներառյալ նրա նախագահի եւ փոխնախագահի՝ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի թեկնածությունները պետք է հավանության արժանացնի Եվրախորհրդարանը։ Դրանից հետո ԵՀ-ը  պաշտոնապես կնշանակվի Եվրոպական խորհրդի կողմից։
Ընդհանուր առմամբ, Եվրոպական հանձնաժողովն ունի 27 անդամ. այնտեղ աշխատում են մոտ 32 հազար աշխատակիցներ։ Եվրահանձնաժողովը ստեղծում է օրենքներ ԵՄ անդամ երկրների համար եւ հետեւում դրանց կատարմանը։ Եվրահանձնաժողովը նոր կազմով աշխատանքն սկսելու է 2019 թվականի նոյեմբերի 1-ին։

Совет ЕС утвердил список кандидатов, которых государства - члены Евросоюза предложили назначить европейскими комиссарами на срок до 31 октября 2024 года. Днем ранее после индивидуальных собеседований с кандидатами этот список одобрила Урсула фон дер Ляйен, избранная в июле 2019 года на должность нового главы Еврокомиссии, передает DW
Великобритания отказалась выдвигать своих кандидатов на посты еврокомиссаров в связи с запланированным на 31 октября выходом Соединенного Королевства из состава ЕС.
Также во вторник стали известны имена трех политиков, которых фон дер Ляйен собирается назначить исполнительными вице-председателями Еврокомиссии. Первый из них - нидерландский социал-демократ Франс Тиммерманс - будет курировать вопросы защиты окружающей среды.
Вторым исполнительным вице-председателем ЕК станет представительница датских либералов Маргрете Вестагер, которая сфокусируется на проблемах цифровых технологий и вопросах конкуренции.
Христианский демократ из Латвии Валдис Домбровскис станет третьим исполнительным вице-председателем ЕК. Сферами его компетенции будут экономические и социальные вопросы.
Как заявила фон дер Ляйен  бывший премьер-министр Италии Паоло Джентилони получит портфель еврокомиссара по вопросам экономики. В то же время должность комиссара по вопросам торговли займет ирландец Фил Хоган. Чешский политик Вера Юрова получит портфель европейского комиссара по вопросам базовых ценностей и транспарентности в Европе.
Портфель комиссара по вопросам политики соседства и переговоров о расширении ЕС фон дер Ляйен решила отдать венгру Ласло Трочани.
Кроме того, фон дер Ляйен решила создать новый пост - еврокомиссара по международному сотрудничеству. Его займет Ютта Урпилайнен из Финляндии. По словам будущего председателя ЕК, эта должность станет ключевой для соседних с ЕС стран.
Энергетический портфель получит эстонка Кадри Симсон.
Испанец Жозеп Боррель стал  кандидатом на пост верховного представителя ЕС по внешней политике и политике безопасности.
Теперь полный состав Еврокомиссии, включая кандидатуры ее председателя и его заместителя - высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности - должен будет одобрить Европарламент. После этого ЕК будет официально назначена Европейским советом.
В общей сложности Европейская комиссия насчитывает 27 членов, в ней работают около 32 тысяч сотрудников. Еврокомиссия разрабатывает законы для стран - членов ЕС и следит за их исполнением. В новом составе Еврокомиссия должна начать свою работу 1 ноября 2019 года.
Миссия наблюдателей ЕС усилила патрулирование на границе Армении с Азербайджаном
Мы подтверждаем нашу приверженность мандату и содействию стабилизации ситуации…
В ЕС обсуждали «варианты ответа» на неприемлемые «средства», использованные Баку против Арцаха
«Президент Мишель выразил глубокое разочарование сложившейся ситуацией. Ситуация очень сложная, есть негативный резонанс на международном уровне…
Министр юстиции Армении: Надеемся, что ЕС строго осудят действия Азербайджана
Собеседники подвели итоги осуществленных и реализуемых совместными усилиями программ…
Глава МИД ИРИ обсудил с Борреллем ряд вопросов
Как сообщил Боррелль в своем микроблоге X, он донес до иранского коллеги три главных мессиджа…
Посол ЕС Марагос Мы продолжаем следить за ситуацией в интересах мира в этом регионе
Касаясь замечания, что, хотя гуманитарные грузы достигли Арцаха по Лачинскому коридору и дороге Степанакерт-Агдам...