ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում Մեքսիկայի համար առանցքային խնդիրը Միացյալ Նահանգների տարածքից զենքի մաքսանենգությունն է, հայտարարել է Մեքսիկայի ԱԳ նախարար Մարսելո Էբրարդը՝ Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի եւ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ բանակցությունների արդյունքներով, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք ցանկանում ենք սառեցնել ԱՄՆ-ից Մեքսիկա զենքի թրաֆիքը: Սա գլխավոր խնդիրն է, որը քննարկում ենք: ԱՄՆ-ի համար այդպիսի թեմա է Մեքսիկայի տարածքով ապօրինի ներգաղթը»,- հայտնել է Էբրարդը բանակցություններից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, որի հեռարձակումը կատարվել է Մեքսիկայի ԱԳՆ Twitter-յան էջում:
Նախարարի խոսքով՝ հուլիսից, երբ Պոմպեոյի հետ բանակցություններում ամերիկյան զենքի ապօրինի շրջանառության վերահսկման թեման առաջնահերթությունների թվին էր դասվել, գործում է ԱՄՆ-ից Մեքսիկա զենքի մաքսանենգության վերահսկման երկկողմ աշխատանքային խումբ:
«Մեքսիկայում բազավորված աշխատանքային խմբի կազմի մեջ են մտնում հյուսիսամերիկյան առանցքային գործակալությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Մեքսիկայում ԱՄՆ դեսպանը: Խումբը պատրաստում է ամենամսյա զեկույցներ ԱՄՆ տարածքից Մեքսիկա զենքի ապօրինի փոխադրման մասին»,- հավելել է Էբրարդը:
Մեքսիկայի ազգային պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ 10 տարում ապօրինի երկիր է բերվել 2 մլն միավորից ավելի հրազեն, որի շուրջ 70 տոկոսը կատարվում է ԱՄՆ-ից:

Ключевая проблема для Мексики в переговорах с США - это контрабанда оружия с территории Соединенных Штатов, заявил министр иностранных дел Мексики Марсело Эбрард по итогам переговоров в Вашингтоне с участием вице-президента США Майка Пенса и госсекретаря Майка Помпео, передает РИА Новости
«Мы хотим заморозить трафик оружия в Мексику из США. Это главная проблема, которую мы обсуждали. Для США такой темой является незаконная иммиграция через территорию Мексики», - сообщил Эбрард на пресс-конференции после переговоров, трансляция велась на странице МИД Мексики в Twitter.
По словам министра, с июля, когда на переговорах с Помпео тема контроля незаконного оборота американского оружия была выделена в число приоритетных, действует двусторонняя рабочая группа по контролю контрабанды оружия из США в Мексику.
«В составе рабочей группы, которая базируется в Мексике, представители ключевых североамериканских агентств, а также посол США в Мексике. Группа готовит ежемесячные доклады о нелегальном провозе оружия в Мексику с территории США», - добавил Эбрард.
По данным министерства национальной обороны Мексики, за 10 лет в страну было нелегально ввезено свыше 2 миллионов единиц огнестрельного оружия, порядка 70% от этого числа происходят из США.