Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի գրասենյակը կհամաձայնվի ազգային խորհրդարանի աշխատանքի վերականգնմանը, եթե Գերագույն դատարանն աջակցի Շոտլանդիայի դատարանի որոշմանը, որը երեկ որոշել է, որ օրենսդիր մարմնի գործունեության դադարեցումը անօրինական էր, հայտնում է The Times-ը:
«Մենք լիովին հարգում ենք դատական համակարգի անկախությունը»,- ասել է վարչապետի գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչը: Պարբերականը սա գնահատել է որպես Ջոնսոնի պատրաստակամություն ենթարկվելու Գերագույն դատարանի որոշմանը: Այն գործը քննելու է սեպտեմբերի 17-ին, եւ մինչեւ դա խորհրդարանը փակ կմնա:
Financial Times պարբերականն այս կապակցությամբ չորեքշաբթի հայտնել էր, որ Գերագույն դատարանի որոշման վրա մեծ ուշադրություն է բեւեռվել, քանի որ դատավորներն, ըստ էության, պետք է որոշեն՝ օգոստոսի 28-ին Ջոնսոնը Եղիսաբեթ II թագուհուն արդյոք ապատեղեկատվությո՞ւն է տվել, երբ նրանից ձեռք է բերել 5 շաբաթով խորհրդարանի աշխատանքի դադարեցման պաշտոնական հավանությունը: Վարչապետն այս քայլը հիմնավորել է տակավին հուլիսի վերջին ձեւավորված նոր կառավարության գործունեության ծրագրի մշակման անհրաժեշտությամբ: Ջոնսոնը հերքել է պնդումները, թե այս քայլն ուղղված է պատգամավորներին խանգարելուն արգելափակել Եվրամիությունից երկրի դուրս գալը առանց Brexit-ի պայմանների համաձայնագրի:
Շոտլանդիայի վերաքննիչ դատարանը, սակայն, չորեքշաբթի հակառակն է որոշել՝ այդ քայլում տեսնելով Ջոնսոնի մտադրությունը Brexit-ի ընթացքը որոշել առանց ժողովրդի ընտրյալների մասնակցության: Դատավորները խորհրդարանի աշխատանքի դադարեցումն անվանել են «անօրինական, հետեւաբար անվավեր եւ իրավաբանական ուժ չունեցող»:
Financial Times-ը ուշադրություն է դարձնում այն հանգամանքին, որ Լոնդոնի Գերագույն դատարանը նույնպես չորեքշաբթի որոշում էր կայացրել, որը տարբերվում է Շոտլանդիայի վճռից: Այն որոշել է, որ Ջոնսոնի որոշումը բացառապես քաղաքական է եւ չի կարող լինել դատաքննության թեմա: Ի պատասխան պարբերականի հարցմանը՝ իրավաբանների մեծամասնությունը կասկածել են, որ Գերագույն դատարանն այլ որոշում կայացնի, այն կաջակցի շոտլանդական վերաքննիչ դատարանի դիրքորոշմանը: Պարբերականի կարծիքով՝ հիմնական հարցը, որին Գերագույն դատարանի դատավորները պետք է պատասխանեն հետեւյալն է՝ ընդհանրապես դատավորները կարո՞ղ են վերանայել թագուհուն տրամադրված վարչապետի հանձնարարականները, թե՞ այսպիսի դեպքերը բարձր քաղաքականության «արգելված գոտու» մեջ են, որտեղ դատարանները չեն մտնում:
Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ն պետք է լքեր 2019 թվականի մարտի 29-ին, այսինքն՝ միությունից դուրս գալու մասին գրավոր իրազեկելուց հետո 2 տարի անց: Սակայն բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավորները 3 անգամ մերժել են Brexit-ի պայմանների մասին համաձայնագրի նախագիծը, որ ձեռք էր բերվել Բրյուսելի եւ վարչապետ Թերեզա Մեյի կառավարության միջեւ: Արդյունքում ԵՄ-ն համաձայնվել էր Brexit-ը տեղափոխել ապրիլ կամ մայիս, այնուհետեւ հոկտեմբերի 31, իսկ Մեյը ստիպված էր հրաժարական ներկայացնել՝ չկարողանալով իրավիճակը փակուղուց հանել:

Канцелярия британского премьер-министра Бориса Джонсона согласится на возобновление работы национального парламента, если Верховный суд поддержит решение суда Шотландии, постановившего в среду, что приостановка деятельности законодательного органа не была законной, передает ТАСС со ссылкой на The Times.
«Мы полностью уважаем независимость судебной системы», - приводит издание слова официального представителя канцелярии премьера. Газета расценивает их как готовность Джонсона подчиниться решению Верховного суда. Он должен рассмотреть это дело 17 сентября, и до этого момента парламент будет продолжать оставаться закрытым.
В этой связи газета Financial Times пишет в среду о том, что к вердикту Верховного суда будет привлечено огромное внимание, потому что по сути судьи должны будут решить - дезинформировал ли Джонсон 28 августа королеву Елизавету II, когда он добился от нее формального одобрения на приостановку работы парламента на пять недель. Премьер обосновал такой шаг необходимостью новому правительству, которое было сформировано лишь в конце июля, разработать программу своей деятельности. Джонсон отверг утверждения, что данный шаг направлен на то, чтобы помешать депутатам заблокировать выход страны из Евросоюза без соглашения об условиях Brexit.
Однако шотландский апелляционный суд в среду постановил иначе, усмотрев в этом шаге как раз намерение Джонсона определить ход Brexit без участия народных избранников. Судьи назвали постановление о приостановке работы парламента «незаконным, а следовательно, недействительным и не имеющим юридической силы».
Financial Times обращает внимание на то, что Высокий суд Лондона также в среду вынес решение, отличающееся от вердикта в Шотландии. Он постановил, что решение Джонсона было исключительно политическим и не может быть предметом судебного рассмотрения. Большинство опрошенных газетой юристов в этой связи сомневаются, что Верховный суд постановит иначе и что он поддержит позицию шотландского апелляционного суда. По мнению издания, основной ответ, на который предстоит дать ответ судьям Верховного суда - могут ли суды вообще пересматривать рекомендации премьер-министра королеве или такие случаи попадают в «запретную зону» высокой политики, где суды не заходят на территорию неписаной конституции Великобритании.
Великобритания должна была покинуть ЕС 29 марта 2019 года, то есть через два года после подачи письменного уведомления о выходе из сообщества. Однако депутаты Палаты общин британского парламента трижды отклонили проект соглашения об условиях Brexit, достигнутого между Брюсселем и правительством премьер-министра Терезы Мэй. В итоге ЕС согласился перенести Brexit сначала на апрель или май, затем - на 31 октября, а Мэй была вынуждена подать в отставку, не сумев вывести ситуацию из тупика.