Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները ձերբակալել են հոգեւորականին այն բանից հետո, երբ վերջինս քննադատել է միջազգային երաժշտական համերգներ կազմակերպելու հարցով թագաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալմանի քաղաքականությունը, հաղորդում է The New Arab-ը:
«Խղճի գերիներ» իրավապաշտպան խումբը հայտարարել է, որ Քասիմ համալսարանի իսլամական իրավունքի պրոֆեսոր, շեյխ Օմար Ալ-Մուքբիլը ձերբակալվել է այն բանից հետո, երբ զվարճանքների գլխավոր վարչության (GEA) քաղաքականությունը թագավորության համար սպառնալիք է անվանել: Ալ-Մուքբիլը GEA-ին մեղադրել է «հասարակության ինքնության ոչնչացման» մեջ:
«Թագավորությունում վերջին 2 տարում կամայական ձերբակալություններն ուղղված են առաջատար գիտնականների, շեյխերի եւ այլ ազատամիտների դեմ»,- ասվում է իրավապաշտպան խմբի հայտարարության մեջ:
Անցած տարի արեւմտյան մի շարք հայտնի երաժիշտներ, այդ թվում՝ Մրայա Քերին, 50 Cent-ը, Ջանեթ Ջեքսոնն ու Շոն Փոլը, համերգներ տվեցին Սաուդյան Արաբիայում՝ Մուհամեդ բեն Սալմանի «լիբերալացման» քաղաքականության շրջանակում:
Բարեփոխումները (այդ թվում՝ կանանց ավտոմեքենա վարել թույլատրելը, գենդերային համերգները) «Տեսլական 2030» անվանումը ստացած լայնամասշտաբ տնտեսական ծրագրի մի մասն են: Ծրագիրը կօգնի դիվերսիֆիկացնել երկրի տնտեսությունը նավթային կախվածությունից եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել: Սակայն քննադատները պնդում են, որ բարեփոխումները շեղում են Մուհամեդ բեն Սալմանի քննադատների դեմ լայնամասշտաբ ճնշումներից:
2017թ. սեպտեմբերին ավելի քան 20 ազդեցիկ հոգեւորականներ եւ ինտելեկտուալներ ձերբակալվեցին, իբր, «արտասահմանյան կուսակցությունների» անունից գործելու համար:
Ձերբակալվածների թվում էին հոգեւորական Սալման ալ-Ավդան, որին ձերբակալեցին թվիթթերյան գրառման համար: Գրառման մեջ նա «մարդկանց միջեւ համերաշխության» կոչ էր անում, սակայն Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների պնդմամբ՝ այդպիսով նա կոչ էր անում հաշտվել հարեւան Կատարի հետ:
Ամիսներ անց ձերբակալվեցին սաուդցի ավելի քան 200 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գործարարներ եւ արքայազներ՝ ենթադրյալ հակակոռուպցիոն արշավի շրջանակում:
Փորձագետները նշում են, որ դա միջոց էր ամրապնդելու թագաժառանգ արքայազնի իշխանությունը, որն այդպիսով վերացրեց պոտենցիալ մրցակիցներին:
Էր Ռիյադը նաեւ քննադատության արժանացավ միջազգային հանրության կողմից՝ կապված 2018թ. Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարանում լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության հետ:

Власти Саудовской Аравии арестовали клерика  после того, как он раскритиковал политику кронпринца Мухаммеда бен Салмана по организации международных музыкальных концертов, сообщает The New Arab
Правозащитная группа «Узники совести» заявила, что шейх Омар Аль-Мукбиль, профессор исламского права в университете Касим, был арестован после того, как назвал политику Главного управления развлечений (GEA)  угрозой культуре королевства. Аль-Мукбил обвинил GEA в «ликвидации идентичности общества».
«Это продолжение произвольных арестов, имевших место в королевстве в течение последних двух лет, которые направлены на ведущих ученых, шейхов и других свободомыслящих», - заявила группа «Узники совести».
В прошлом году ряд известных западных музыкантов, в том числе Мэрайя Кэри, 50 Cent, Джанет Джексон и Шон Пол, выступили с концертами в Саудовской Аравии в рамках политики «либерализации» Мохаммеда бен Салмана.
Реформы, в том числе снятие запрета для женщин на вождение автомобиля,  смешанные гендерные концерты, являются частью масштабного экономического плана, получившего название «Видение 2030»,  который должен диверсифицировать саудовскую экономику от нефтяной зависимости и создать новые рабочие места.
Но критики утверждают, что реформы отвлекают от широкомасштабных репрессий против критиков Мухаммеда бин Салмана.
В сентябре 2017 года более 20 влиятельных священнослужителей и интеллектуалов были задержаны за то, что якобы действовали от имени «иностранных партий».
Среди задержанных был священнослужитель Салман аль-Авда, который был арестован по обвинению в терроризме после публикации твита, призывающего к «гармонии между людьми», который, как утверждают власти Саудовской Аравии, был призывом к примирению с соседним Катаром.
Месяцы спустя, были арестованы более 200 высокопоставленных саудовских чиновников, бизнесменов и принцев в рамках предполагаемой антикоррупционной кампании.
Эксперты говорят, что это был способ закрепить власть наследного принца, который таким образом устранил потенциальных конкурентов.
Эр-Рияд также подвергся критике со стороны международного сообщества в связи с жестоким убийством журналиста Джамала Хашагджи в консульстве Саудовской Аравии в Стамбуле в 2018 году.