Սեպտեմբերի 13-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Ղազախստանի փոխվարչապետ Բերդիբեկ Սապարբաեւի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, NEWS.am-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից։
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Ղազախստանը Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, որի հետ ունենք պատմական եւ բարեկամական հարաբերություններ: Նա հավելել է, որ բարձր մակարդակում պաշտոնական հանդիպումները նոր ազդակներ են հաղորդում երկկողմ փոխգործակցությանը: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բերդիբեկ Սապարբաեւն ասել է, որ հայ-ղազախական հարաբերություններ լավ զարգացում են ապրում եւ նշել, որ այս տարի լրանում է Ղազախստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության մասին համաձայնագրի 20-ամյակը:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ երկու երկրների առեւտրաշրջանառության ծավալը չի համապատասխանում առկա ներուժին եւ պայմանավորվել են նոր ուղիներ փնտրել առեւտրատնտեսական համագործակցությունն ակտիվացնելու համար: Ղազախստանի փոխվարչապետն ընդգծել է, որ մեծ նշանակություն են տալիս կրթության զարգացմանը: Նա ասել է, որ հետաքրքրված են Թումո նորարարական կրթական ծրագրով ու մտադրություն ունեն Թումո կենտրոն ստեղծել նաեւ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում: Բերդիբեկ Սապարբաեւը կարեւորել է նաեւ թվայնացման ոլորտում Հայաստանի ունեցած փորձի ուսումնասիրությունը: Այս առումով Տիգրան Ավինյանը կարեւորել է ղազախական կողմի մասնակցությունը Երեւանում անցակացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին, որը լավ հնարավորություն կդառնա ոլորտում համագործակցության ուղիներ հարթելու համար:

Для Армении Казахстан - важный партнер. Об этом заявил на встрече с вице-премьером Казахстана Бердибеком Сапарбаевем в Ереване 13 сентября заместитель главы Правительства Армении Тигран Авинян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе Авиняна, в ходе встречи вице-премьер Армении подчеркнул, что официальные встречи на высоком уровне придают новые импульсы двустороннему взаимодействию. В свою очередь,  Сапарбаев отметил, что армяно-казазхстанские отношения хорошо развиваются.
Собеседники сошлись во мнении, что объем товарооборота между двумя странами не соответствует существующему потенциалу и договорились начать поиск новых путей для  активизации торгово-экономического сотрудничества. Вице-премьер Казахстана подчеркнул, что они придают большое значение развитию образования. Он подчеркнул, что они заинтересованы инновационной образовательной программой «Тумо» и хотят открыть центр «Тумо» и в Нур-Султане.
Сапарбаев отметил также, что им интересен опыт Армении в сфере оцифровки. В этом плане Авинян, в свою очередь, отметил важность участия казахстанской стороны во  Всемирном конгрессе по информационным технологиям, который состоится в Ереване. По его словам, это станет хорошей возможностью для поиска путей сотрудничества в данной области.