Սեպտեմբերի 13-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Ղազախստանի փոխվարչապետ Բերդիբեկ Սապարբաեւի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, NEWS.am-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից։
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Ղազախստանը Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, որի հետ ունենք պատմական եւ բարեկամական հարաբերություններ: Նա հավելել է, որ բարձր մակարդակում պաշտոնական հանդիպումները նոր ազդակներ են հաղորդում երկկողմ փոխգործակցությանը: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բերդիբեկ Սապարբաեւն ասել է, որ հայ-ղազախական հարաբերություններ լավ զարգացում են ապրում եւ նշել, որ այս տարի լրանում է Ղազախստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության մասին համաձայնագրի 20-ամյակը:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ երկու երկրների առեւտրաշրջանառության ծավալը չի համապատասխանում առկա ներուժին եւ պայմանավորվել են նոր ուղիներ փնտրել առեւտրատնտեսական համագործակցությունն ակտիվացնելու համար: Ղազախստանի փոխվարչապետն ընդգծել է, որ մեծ նշանակություն են տալիս կրթության զարգացմանը: Նա ասել է, որ հետաքրքրված են Թումո նորարարական կրթական ծրագրով ու մտադրություն ունեն Թումո կենտրոն ստեղծել նաեւ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում: Բերդիբեկ Սապարբաեւը կարեւորել է նաեւ թվայնացման ոլորտում Հայաստանի ունեցած փորձի ուսումնասիրությունը: Այս առումով Տիգրան Ավինյանը կարեւորել է ղազախական կողմի մասնակցությունը Երեւանում անցակացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին, որը լավ հնարավորություն կդառնա ոլորտում համագործակցության ուղիներ հարթելու համար:

Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan today received the delegation led by Deputy Prime Minister of Kazakhstan Berdibek Saparbayev, as reported the Office of the Deputy Prime Minister of Armenia.
Greeting the guest, Tigran Avinyan stated that Kazakhstan is a key partner for Armenia and that both countries have historic and friendly ties. Expressing gratitude for the reception, Berdibek Saparbayev said the Kazakh-Armenian relations are growing and mentioned that this year marks the 20th anniversary of the Agreement on Friendship and Cooperation between Kazakhstan and Armenia.
The interlocutors shared the view that the volume of the trade turnover doesn’t correspond to the existing potential and agreed to seek new paths to intensify the trade-economic cooperation. The Deputy Prime Minister of Kazakhstan emphasized that Kazakhstan attaches great importance to the development of education and said the country is interested in the innovative educational programs that TUMO Center for Creative Technologies has to offer and intends to open a TUMO Center in Nur-Sultan as well. Berdibek Saparbayev also attached importance to the study of the experience of Armenia in digitization. In this sense, Tigran Avinyan attached importance to Kazakhstan’s participation in the World Congress on Information Technology, which will be held in Yerevan and will serve as a good opportunity to pave the way for cooperation in the field of digitization.