Կոլումբիական Los Rastrojos ավազակախմբի անդամներից երկուսը, որոնք պատկերված են Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ, իրեն պետության ղեկավար հռչակած Խուան Գուայդոյի հետ, կալանավորվել են հունիսին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով Կոլումբիայի ԱԳՆ-ին։
Ավելի վաղ Վենեսուելայի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ հետաքննություն է սկսել կոլումբիական Los Rastrojos («Մատղաշներ») թմրակարտելի հետ Գուայդոյի կապերի առնչությամբ։ Գլխավոր դատախազը վկայակոչում է լուսանկարներն իսպանական El Pais-ում, որտեղ, նրա խոսքով, Գուայդոն կարտելի պարագլուխների հետ է նկարված։ Դատախազն ասել է, որ լուսանկարներն արվել են 2019-ի փետրվարին, երբ խմբավորումն օգնել է Գուայդոյին հատել Կոլումբիայի հետ սահմանը, չնայած Վենեսուելայից դուրս գալու արգելքին։ Վենեսուելայի ընդդիմությունը փետրվարի 23-ին փորձել է երկիր հասցնել մարդասիրական օգնություն։ Գուայդոն հերքում է մեղադրանքները հանցավոր խմբի հետ կապերի առումով։
«Երկու տղամարդ, որոնք պատկերված են ԶԼՄ-ներում պտտվող լուսանկարներում, ներկա պահին կալանավորված են։ Նրանց հանդեպ հետաքննություն է վարվում զենքի ապօրինի փոխադրման եւ հանցավոր խմբին մասնակցության մեղադրանքներով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Կոլումբիայի կառավարությունը, համաձայն հայտարարության տեքստի, չի մասնակցել Գուայդոյին սահմանից անցկացնելուն, բայց երկրի տարածքում նրա հայտնվելուց անմիջապես հետո նրա անվտանգության եւ ժամանումը լեգալացնելու միջոցներ է ձեռնարկել։
Վենեսուելայի դատախազության տեղեկատվությամբ՝ Rastrojos-ը խմբավորում է, որը կազմավորվել է «Կոլուբիայի ինքնապաշտպանության միավորված ուժեր»-ի անդամներից։ Դա ռազմականացված խումբ է, որը գործել է 1990-ականների վերջին – 2000-ականների սկզբին։

Двое из членов колумбийской банды Los Rastrojos, запечатленных на фото в компании главы подконтрольной оппозиции Национальной ассамблеи Венесуэлы Хуана Гуайдо, незаконно провозгласившего себя главой государства, задержаны в июне, сообщает РИА Новости со ссылкой на МИД Колумбии.
Ранее генпрокуратура Венесуэлы заявила о начале расследования связей Гуайдо с колумбийским наркокартелем Los Rastrojos («Молодняк»). Генпрокурор ссылается на фото в испанской El Pais, где, по его словам, Гуайдо запечатлен с лидерами картеля. Прокурор заявил, что фото сделаны в феврале 2019 года, когда группировка помогла Гуайдо пересечь границу с Колумбией, несмотря на запрет на выезд из Венесуэлы. Оппозиция Венесуэлы 23 февраля пыталась доставить в страну гуманитарную помощь. Гуайдо отвергает обвинения в связи с преступным сообществом.
«Двое мужчин, которые изображены на фото, циркулирующих в СМИ, на настоящий момент задержаны. В их отношении ведется расследование по обвинениям в незаконной транспортировке оружия и участии в преступном сообществе», - говорится в сообщении.
Правительство Колумбии, согласно тексту коммюнике, не принимало участия в переправке Гуайдо через границу, однако немедленно по прибытии на территорию страны предприняло меры по обеспечению его безопасности и легализации пребывания.
По информации прокуратуры Венесуэлы, Rastrojos - это группировка, образованная выходцами из «Объединенных сил самообороны Колумбии») - военизированных групп, действовавших в конце 1990-х - начале 2000-х годов.