ԱՄՆ-ի հետ երկկողմանի առեւտրային համաձայնագիր ստորագրելու դեպքում Ճապոնիան մտադիր է կրճատել կամ ամբողջովին չեղարկել մաքսատուրքերը ամերիկյան տավարի մսի եւ գինու ներկրման համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Nikkei-ին:
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ԱՄՆ-ից գինու ներկրման սակագինը կրճատելու մասին 5-7 տարվա ընթացքում 1 լիտրի համար 15 տոկոսով փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելուց հետո: Արդյունքում մատակարարների ծախսերը կնվազեն եւ ալկոհոլային արտադրանքը կդառնա ավելի մրցունակ Ճապոնիայի շուկայում, որտեղ այժմ գերիշխում են ԵՄ-ից եւ Լատինական Ամերիկայից ներկրված գինիները:
Ճապոնիան նաեւ պատրաստվում է նվազեցնել 33.5 տոկոս ամերիկյան տավարի մսի մաքսատուրքերը՝ հասցնելով 9 տոկոսի 2033 թվականին: Ամերիկյան միսը Ճապոնիայում ներկայացված է հիմնականում ցածր եւ միջին գնային կատեգորիայում եւ մրցում է Ավստրալիայից ներկրված նույն ապրանքատեսակի հետ:
Ապրիլից Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ը նոր ձեւաչափով բանակցություններ կվարեն: Երկրների միջեւ դեռեւս ազատ առեւտրի մասին համաձայնություն չկա, եւ դրա կնքման պայմանները դարձել են սուր տարաձայնությունների առարկա Ճապոնիայում, որտեղ մաքսատուրքերի զգալի կրճատման դեմ է ներկայանում ազդեցիկ գյուղանտնեսական լոբբին:
Այդուհանդերձ, ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Վաշինգտոնն ու Տոկիոն կարող են կնքել առեւտրային համաձայնագիր սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում:

Япония в случае подписания двустороннего торгового соглашения с США намерена снизить или полностью отменить пошлины на поставки американской говядины и вина, сообщает ТАСС со ссылкой на газету Nikkei.
В частности, речь идет об отмене тарифа на импорт вина из США в размере 15% за литр в течение 5-7 лет после вступления документа в силу. В результате затраты поставщиков снизятся и алкогольная продукция станет более конкурентоспособной на рынке Японии, где сейчас превалирует вино из стран ЕС и Латинской Америки. Оно перестало облагаться пошлинами после подписания соглашения о свободной торговле между Токио и Брюсселем и заключения соглашения о Транстихоокеанском партнерстве.
Также Япония планирует понизить тариф в размере 33,5% на американскую говядину до 9% к 2033 году. Американское мясо представлено в Японии в основном в нижней и средней ценовой категории и конкурирует с продукцией из Австралии.
Япония и США с апреля ведут торговые переговоры в новом формате. Между странами до сих пор нет соглашения о свободной торговле, и условия его заключения стали предметом острых противоречий внутри Японии, где против существенного снижения пошлин выступает влиятельное сельскохозяйственное лобби.
Тем не менее, как заявил президент США Дональд Трамп, Вашингтон и Токио могут заключить торговый пакт на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре.