Այս տարի Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը ոլորտը վատ կառավարման արդյունքն է: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Հրաչ Բերբերյանը` պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է գյուղատնտեսության ոլորտում անկում գրանցվել:
«Առաջին սխալը գյուղատնտեսության նախարարությունը էկոնոմիկայի նախարարության հետ միացնելն էր, այսօր մենք համակարգող նախարարություն չունենք եւ եթե այն ժամանակ գյուղացին իր հոգսերով գիտեր ում դիմեր, այսօր ուղղակի լրիվ բարձիթողի վիճակ է: Բացի այդ կադրերն ընդհանրապես բանի պետք չեն, հիմնական լուրջ կադրերը, որոնք կարող էին ուղղություններ զարգացնել, թողել, գնացել են, այսինքն՝ աշխատանքից ազատել են, այսինքն՝ այս ոլորտում կադրային ջարդ տեղի ունեցավ, ինչ-որ անձնական սեւեր-սպիտակներ, այդ հողի վրա: Պատահական կադրեր են եկել, օպերատիվի աշխատող, մեկն ինչ-որ Միացյալ նահանգներում տաքսի է քշել եւ այլն: Ցավոք սրտի, տաքսիստները, կամ Ռուսաստանից օպերատորները մեր գյուղատնտեսությունը չեն կարող զարգացնել: Հայաստանի գյուղատնտեսությունը կարող է զարգացնել այն մարդը, որը հմուտ գիտի ՀՀ գյուղատնտեսությունը, իսկ դրա համար փորձ է պետք, գիտելիքներ են պետք, որը ցավոք սրտի, չունեն»,- ասաց նա:
Բերբերյանը նշեց, որ դրա հետեւանքով այս տարի կնվազեն ցորենի եւ գարու ցանքատարածությունները, ինչի հետեւանքով կավելանա հացահատիկի ներկրումը:
«Կարտոֆիլի ցանքատարածությունները նույնպես նվազել են եւ կարտոֆիլը գարնանը կլինի 400 դրամ, հիմա` 300 դրամ է: Այսինքն նախարարությունն էլ քաղաքականությունը չի տանում, որ խթանի կարտոֆիլագործներին: Ինչքան կարելի է տգետներով երկիր ղեկավարել, կարծում եմ` Փաշինյանը լուրջ կադրային փոփոխություն պետք է անի, ինչքան կարելի է փողոցից բերել, պատգամավոր սարքել»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում այս տարվա առաջին կիսամյակում անկում է արձանագրվել։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալները այս տարվա հունվար-հունիսին, 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 7.4 տոկոսով՝ կազմելով 247 մլրդ 951 մլն դրամ։

Спад в сфере сельского хозяйства в этом году является результатом плохого управления. Подобное мнение в беседе с Новости Армении-NEWS.am выразил председатель НПО «Аграрно-крестьянский союз Армении» Грач Берберян, отвечая на вопрос о причинах спада в сфере сельского хозяйства.
«Первой ошибкой стало объединение министерства сельского хозяйства с министерством экономики. Сегодня у нас нет координирующего министерства, и если тогда сельский житель знал, к кому обратиться со своими проблемами, сейчас наблюдается полностью запущенная ситуация. Кроме того, кадры вообще ни на что не годятся, основные серьезные кадры, которые могли развивать направления, ушли. То есть их освободили от занимаемых должностей, то есть в этой сфере произошла кадровая зачистка на на каком-то личном, «черно-белом» основании. Пришли случайные кадры, некоторые из которых были операторами или водили такси в Соединенных Штатах и так далее. К сожалению, таксисты или операторы из России не могут развивать наше сельское хозяйство. Сельское хозяйство в Армении может развивать человек, который хорошо знаком с сельским хозяйством Армении, а для этого необходимо иметь опыт, знания, которыми они, к сожалению, не обладают», - сказал он.
Берберян отметил, что в результате в этом году сократятся территории, предназначенные для посева пшеницы и ржи, вследствие чего увеличится импорт зерна.
«Сократились также территории, предназначенные для посева картофеля. Весной картофель будет стоить 400 драмов, а сейчас стоит 300 драмов. То есть министерство также не проводит политику для стимулирования фермеров, занимающихся выращиванием картофеля. Сколько могут править страной неучи? Думаю, что Пашинян должен совершить серьезные кадровые изменения. Сколько можно приводить людей с улицы и делать их депутатами?», - сказал он.
Отметим, что в Армении в сфере сельского хозяйства в первом полугодии этого года был зафиксирован спад. Согласно данным Нацстатслужбы Армении, объемы ВВП сельского хозяйства в январе-июне текущего года по сравнению с тем же периодом 2018 года сократились на 7.4 процента, составив 247 млрд. 951 млн. драмов.