Այս տարի Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը ոլորտը վատ կառավարման արդյունքն է: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Հրաչ Բերբերյանը` պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է գյուղատնտեսության ոլորտում անկում գրանցվել:
«Առաջին սխալը գյուղատնտեսության նախարարությունը էկոնոմիկայի նախարարության հետ միացնելն էր, այսօր մենք համակարգող նախարարություն չունենք եւ եթե այն ժամանակ գյուղացին իր հոգսերով գիտեր ում դիմեր, այսօր ուղղակի լրիվ բարձիթողի վիճակ է: Բացի այդ կադրերն ընդհանրապես բանի պետք չեն, հիմնական լուրջ կադրերը, որոնք կարող էին ուղղություններ զարգացնել, թողել, գնացել են, այսինքն՝ աշխատանքից ազատել են, այսինքն՝ այս ոլորտում կադրային ջարդ տեղի ունեցավ, ինչ-որ անձնական սեւեր-սպիտակներ, այդ հողի վրա: Պատահական կադրեր են եկել, օպերատիվի աշխատող, մեկն ինչ-որ Միացյալ նահանգներում տաքսի է քշել եւ այլն: Ցավոք սրտի, տաքսիստները, կամ Ռուսաստանից օպերատորները մեր գյուղատնտեսությունը չեն կարող զարգացնել: Հայաստանի գյուղատնտեսությունը կարող է զարգացնել այն մարդը, որը հմուտ գիտի ՀՀ գյուղատնտեսությունը, իսկ դրա համար փորձ է պետք, գիտելիքներ են պետք, որը ցավոք սրտի, չունեն»,- ասաց նա:
Բերբերյանը նշեց, որ դրա հետեւանքով այս տարի կնվազեն ցորենի եւ գարու ցանքատարածությունները, ինչի հետեւանքով կավելանա հացահատիկի ներկրումը:
«Կարտոֆիլի ցանքատարածությունները նույնպես նվազել են եւ կարտոֆիլը գարնանը կլինի 400 դրամ, հիմա` 300 դրամ է: Այսինքն նախարարությունն էլ քաղաքականությունը չի տանում, որ խթանի կարտոֆիլագործներին: Ինչքան կարելի է տգետներով երկիր ղեկավարել, կարծում եմ` Փաշինյանը լուրջ կադրային փոփոխություն պետք է անի, ինչքան կարելի է փողոցից բերել, պատգամավոր սարքել»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում այս տարվա առաջին կիսամյակում անկում է արձանագրվել։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալները այս տարվա հունվար-հունիսին, 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 7.4 տոկոսով՝ կազմելով 247 մլրդ 951 մլն դրամ։

The decline of agriculture in Armenia this year is due to poor management. This is what President of the Agrarian-Rural Union of Armenia NGO Hrach Berberyan told Armenian News-NEWS.am when asked why Armenia has seen a decline in agriculture this year.
“The first mistake was the conglomeration of the Ministries of Economy and Agriculture. Today, Armenia doesn’t have a ministry to coordinate the agriculture sector. In addition, there are no good specialists since they have left the country or have been laid off. There are new people such as a person who used to work as a taxi driver in the United States. Unfortunately, taxi drivers or cameramen from Russia can’t help Armenia’s agriculture grow. Only a person who knows about agriculture in Armenia can help agriculture grow, and for that, one needs knowledge and experience, but unfortunately, they don’t have knowledge and experience,” he said.
Berberyan noted that this will lead to decrease in the amount of sowing areas for wheat and barley and the increase of import of grains.
“There are fewer sowing areas for potatoes as well. The Ministry of Agriculture isn’t leading a policy to promote potato farmer. I believe Pashinyan needs to make serious personnel changes,” he said.
This year, Armenia saw a decline in the agriculture sector. Based on the data provided by the Statistical Committee of Armenia, the amounts of the gross agriculture product dropped by 7.4% in January-June compared to the same period of the previous year, comprising AMD 247,951,000,000.