ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է միանալ Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին, որը սեպտեմբերի 22-ին Տեխասում հանդիպելու է հնդկական ծագմամբ ամերիկացիների հետ: Այս մասին նշված է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ, երկուշաբթի հայտնել է NDTV-ն:
«Այս հանդիպումը հրաշալի հնարավորություն է ընդգծելու ԱՄՆ եւ Հնդկաստանի ժողովուրդների հարաբերությունների հաստատուն բնույթը, հաստատելու աշխարհի հնագույն եւ խոշորագույն ժողովրդավարությունների միջեւ ռազմավարական գործընկերությունը, ինչպես նաեւ քննարկելու էներգետիկ եւ առեւտրի ոլորտներում իրենց հարաբերությունների զարգացման ուղիները»,- նշված է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
«Howdy, Modi!» անունը ստացած միջոցառումը տեղի կունենա Հյուսթոնի մարզադաշտում: Միջոցառմանը մասնակցելու հայտ է ներկայացրել արդեն 50 հազարից ավելի մարդ:
Սպասվում է, որ հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ հնդկական ծագմամբ ամերիկացի կոնգրեսական Ռաջա Կրիշնամուրտհին, Միացյալ Նահանգներում աշխատող հնդիկ բիզնեսմեններ եւ հնդկական համայնքի այլ հայտնի ներկայացուցիչներ, որը, տարբեր գնահատականներով, ԱՄՆ-ում կազմում է մոտ 5 մլն մարդ:

Президент США Дональд Трамп намерен присоединиться к премьер-министру Индии Нарендре Моди, который проведет встречу с американцами индийского происхождения в Техасе 22 сентября. Об этом сообщается в заявлении Белого дома, передает ТАСС.
«Эта встреча - отличная возможность подчеркнуть прочный характер связей между народами США и Индии, подтвердить стратегическое партнерство между старейшей и крупнейшей демократиями мира, а также обсудить пути развития их отношений в энергетической и торговой областях», - цитирует в понедельник заявление Белого дома телеканал NDTV.
Мероприятие, получившее название «Howdy, Modi!», пройдет на стадионе в Хьюстоне. Заявки на участие в мероприятии уже подали более 50 тыс. человек.
Как ожидается. в форуме также примут участие американский конгрессмен индийского происхождения Раджа Кришнамуртхи, работающие в Соединенных Штатах индийские бизнесмены и другие известные представители индийской общины, которая, по разным оценкам, насчитывает в США около 5 млн человек.