Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի օրվա առթիվ «Ուկրաինայի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վաստակավոր աշխատակից» կոչում է շնորհել լեգենդ Լավրենտի Շմավոնի Մայլամյանին, հայտնում են ուկրաինական ԶԼՄ-ները։
Հայտնի է, որ Լավրենտի Մայլամյանը Զապորոժյեի մարզի հայ համայնքի ղեկավարն է։
Մայլամյանը պատանեկան տարիներից (1952թ․) զբաղվել է հունահռոմեկան ըմբշամարտով։ 1954թ․ Դնեպրոպետրովսկում կայացած Համամիութենական պատանեկան մրցումներում նա զբաղեցրել է առաջին տեղը։ 1956թ․ զորակոչվել է Խորհրդային բանակ, ծառայել է Ժիտոմիրում, որտեղ շարունակել է զբաղվ ըմբշամարտով․ դարձել է սպորտի վարպետի թեկնածու։
1958թ․ Մայլամյանը գործուղվել է Լվովի սպորտային վաշտ, նույն թվին էլ դարձել է Ուկրաինայի հունահռոմեական ըմբշամարտի չեմպիոն։ Բացի այդ, նա Ուկրաինայի բազմակի մրցանակակիր է, ԽՍՀՄ զինված ուժերի զինծառայողների շրջանում զբաղեցրել է 1-2-րդ տեղերը։ 1958թ․ նրան շնորհվել է հունահռոմեական ըմբշամարտի «ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ» պատվավոր կոչում, իսկ 1963թ․՝ «ԽՍՀՄ սպորտի պատվավոր վարպետ» կոչում։
1957-1964թթ․ Մայլամյանը եղել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հավաքական թիմի կազմում եւ մասնակցել է ԽՍՀՄ առաջնություններին։

Президент Украины Владимир Зеленский по случаю Дня физической культуры и спорта присвоил звание «Заслуженный работник физической культуры и спорта Украины» легенде Лаврентию Шмавоновичу Майламяну, сообщают украинские СМИ.
Известно, что Лаврентий Майламян, является старейшиной Союза армян в Запорожской области.
Лаврентий Шмавонович Майламян с юношеских лет (1952 г.) занимался греко-римской борьбой. На Всесоюзных юношеских соревнованиях в 1954 году в. Днепропетровске занял первое место. В 1956 году призван в ряды Советской Армии, проходил службу в г. Житомир, где продолжал заниматься борьбой, стал кандидатом в мастера спорта.
В 1958 году командирован в г. Львов в спортивную роту, в этом же году стал Чемпионом Украины по греко-римской борьбе. Кроме того Лаврентий Шмавонович — неоднократный призер Украины, занимал 1-2 места среди военнослужащих Вооруженных сил СССР. В 1958 году ему было присвоено почетное спортивное звание «Мастер спорта СССР» по борьбе греко-римской, а в 1963 году присвоено звание «Почетный мастер спорта СССР».
С 1957 до 1964 года был в составе сборной команды Вооруженных Сил Украины и участвовал в чемпионатах СССР.