Ամերիկան վերջապես սկսում է գիտակցել կլիմայի գլոբալ փոփոխության վտանգը, գրում է HighTech+-ը՝ հղում անելով Guardian-ին:
CBS News-ի անցկացրած հարցման համաձայն՝ ԱՄՆ բնակիչների երկու երրորդը կլիմայի փոփոխությունը համարում է կամ ճգնաժամ կամ լուրջ խնդիր, իսկ մեծամասնությունը վստահ է, որ դրա լուծման համար անհրաժեշտ է շուտափույթ լուծումներ գտնել:
«Հեգնանքն այն է, որ «Սեւ Աֆրիկայի» երկրները պատասխանատու են գլոբալ տաքացման համար առնվազն 1%-ով»,- ասել է Miscorosft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը Quartz-ին տված հարցազրույցում:
Նա ասել է, որ կլիմայի փոփոխությունը վնաս կհասցնի գյուղատնտեսությանն ու բնակչությանը հատկապես էկվատորիալ Աֆրիկայում: Գլոբալ տաքացման հետեւանքներն են սննդամթերքի պակասն ու սովը, ինչը կտրուկ կմեծացնի քաղաքացիական հուզումների հավանականությունը:
Նման շղթայական արձագանքի օրինակ կարող ենք տեսնել Սիրիայում: Սիրիայում հակամարտություն սկսվեց 2011թ., երբ երկու խոշորագույն քաղաքներում փողոցային անկարգությունները լայնամասշտաբ պատերազմի վերածվեցին: Սակայն հաճախ հաշվի չի առնվում այն, որ դրանից առաջ երկիրը տառապում էր պատմության մեջ ամենալուրջ ցամաքումից: Դրա հետեւանքով տուժեց գյուղատնտեսությունը, ավելի քան 1,5 մլն մարդ ստիպված եղավ տեղահան լինել: Որոշ գիտնականներ կարծում են, որ հենց դա էր հակամարտության պատճառը:
Գեյթսի կարծիքով՝ աֆրիկյան շատ երկրներ կարող են կրկնել Սիրիայի ճակատագիրը:
«Ասում են՝ քանի որ Սիրիայի գյուղատնտեսությունը ցածր արտադրողականություն ուներ, դա կանխորոշեց երկրի անկայունությունը: Սակայն եթե վերցնենք աֆրիկյան երկրների օրինակը, որտեղ հուզումների դեպքում ագրոմշակութային խնդիրներ կծագեն, արդյունքը բավականին սարսափելի կլինի»,- ասել է նա:

Америка, наконец, начинает сознавать угрозу глобальных изменений климата, пишет HighTech+   со ссылкой на Guardian. Согласно опросу, проведенному недавно CBS News, две трети жителей США считают климатические изменения либо кризисом, либо серьезной проблемой, и большинство убеждено, что для ее решения необходимо действовать незамедлительно.
«Ирония в том, что страны Черной Африки ответственны менее чем за 1% [глобальной] эмиссии, — заявил основатель Miscorosft Билл Гейтс в интервью Quartz, — и все же им придется тяжелее всего».
Он объяснил, что изменение климата создаст опасную для жизни комбинацию жары и влажности в экваториальной Африке, причинит ущерб сельскому хозяйству региона и населению, которое в большей мере, чем остальные страны мира, живет за счет обработки земли. Последствия жары — нехватка продовольствия и голод. Что резко увеличивает вероятность гражданских волнений.
Сейчас пример такой цепной реакции мы можем наблюдать в Сирии. Конфликт в этой стране начался в 2011, когда уличные беспорядки в двух крупнейших городах превратились в полномасштабную войну. Однако часто упускают из вида, что до начала конфликта страна пострадала от одной из самых серьезных засух в истории. Сильно пострадало сельское хозяйство, более 1,5 млн человек бросили свои поля и бежали в города. Некоторые ученые полагают, что это послужило катализатором конфликта.
Война стала поводом для массового переселения миллионов сирийцев, бежавших в соседние Ливан и Турцию, а затем в южную Европу и дальше. Волна мигрантов дестабилизировала регионы и всколыхнула националистические настроения.
Многие африканские страны могут повторить судьбу Сирии, сказал Гейтс.
«Говорят, что раз у сельского хозяйства Сирии была низкая производительность, это предопределило нестабильность страны, — продолжил он. — Но если вы посмотрите на все эти африканские страны, где в случае волнений могут возникнуть агрокультурные проблемы, результат получится довольно страшный».