ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու գործընթացի նախագիծը վաղը կլինի ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի մոտ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 18-ին, ՔՊ վարչության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լիլիթ Մակունցը։
Հարցին՝ արդյոք հնարավոր է այսօր նիստից հետո լիազորությունների դադարեցման հիմքերը հրապարակվեն, Մակունցը նշեց. «Կա ընթացակարգ, համաձայն որի՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախագիծ է ներկայացնում ԱԺ նախագահին, եւ դա դրվում է շրջանառության մեջ՝ ուղղորդվելով գլխադասային հանձնաժողով։ Հիմա գործընթացը տեղի է ունենում, նախագիծը վաղը կլինի ԱԺ նախագահի մոտ»։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հրաժարականի ընթացակարգ սկսելու նախաձեռնության մասին հայտարարել էր «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ խմբակցության նիստի արդյունքների հիման վրա։

Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan will have the plan for termination of the powers of President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan tomorrow. This is what Lilit Makunts told journalists before the board of the Civil Contract Party held its session today.
When asked if the grounds for termination of powers would be promulgated after the session today, Makunts stated the following: “There is a procedure according to which the My Step faction of the National Assembly submits a plan to the Speaker of the National Assembly that is put into circulation and forwarded to the lead committee. The process is underway, and the parliamentary speaker will have it tomorrow.”
Head of the My Step faction Lilit Makunts yesterday announced about the initiative to launch the procedure for the resignation of President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan based on the results of the faction’s session.