ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգի սենատոր Մայքլ Ֆոլմերը (հանրապետական) չորեքշաբթի հրաժարական է ներկայացրել սմարթֆոնում մանկական պոռնոգրաֆիա պահելու մեղադրանքով կալանավորվելուց հետո: Այս մասին հրապարակված հայտարարության մեջ նշել են նահանգի օրենսդիր ժողովի (խորհրդարանի) ստորին պալատի խոսնակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ջո Սքարնաթին եւ տեղական սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Ջեյք Քորմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք նողկանք եւ վրդովմունք ենք ապրում երեկ Մայք Ֆոլմերին ներկայացված մեղադրանքների հետ կապված: Մենք ծանոթացել ենք մեղադրական եզրակացությանը եւ այսօր առավոտյան զրուցել Մայք Ֆոլմերի հետ: Մենք պնդել ենք սենատի անդամի պաշտոնից նրա հրաժարականը, 48-րդ ընտրական տարածքից վերին պալատի տեղն այժմ թափուր է»,- նշված է Փենսիլվանիայի օրենսդիր ժողովի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նահանգի դատախազությունից տեղեկացրել են, որ 63-ամյա օրենսդիրի դեմ քննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ փետրվարին Tumblr միկրոբլոգների ծառայությունը Անհետ կորած եւ շահագործման ենթարկված երեխաների ազգային կենտրոնին հայտնել է, որ ոմն օգտատեր 2017 թվականի դեկտեմբերին բեռնել է մանկական պոռնոգրաֆիայի պատկերներ: Այդ ակաունտի տերը Ֆոլմերն էր:
«Մեղադրյալը նահանգի սենատոր է եւ օժտված էր վստահությամբ ու պատվով Փենսիլվանիայի խորհրդարանում ներկայացնելու իր ընտրատաածքը: Ոչ ոք չպետք է իրեն օրենքից վեր դասի՝ անկախ ծառայողական իրավասություններից»,- հայտարարության մեջ նշել է նահանգի գլխավոր դատախազ Ջոշ Շապիրոն:

Сенатор американского штата Пенсильвания Майкл Фолмер (республиканец) в среду ушел в отставку после своего ареста по обвинению в хранении детской порнографии в смартфоне. Об этом объявили в опубликованном заявлении временно исполняющий обязанности спикера нижней палаты законодательного собрания (парламента) штата Джо Скарнати и лидер республиканского большинства в местном сенате Джейк Корман, передает ТАСС
«Мы испытываем отвращение и возмущение в связи с обвинениями, предъявленными вчера Майку Фолмеру. Мы ознакомились с обвинительным заключением и провели разговор с Майком Фолмером сегодня утром. Мы настояли на его отставке с поста члена сената, место в верхней палате от 48-го избирательного округа теперь вакантно», - отмечается в заявлении, размещенном на сайте заксобрания Пенсильвании.
Как информировала прокуратура этого штата, расследование в отношении 63-летнего законодателя было начато после того, как администрация сервиса микроблогов Tumblr в феврале сообщила в национальный центр пропавших и подвергшихся эксплуатации детей, что некий пользователь скачал изображение детской порнографии в декабре 2017 года. Владельцем этого аккаунта оказался Фолмер.
«Обвиняемый служит сенатором штата и был облечен доверием и честью представлять свой избирательный округ в Капитолии Пенсильвании. Никто не должен ставить себя превыше закона вне зависимости от уровня служебных полномочий», - отметил в заявлении генеральный прокурор штата Джош Шапиро.