ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա՝ սեպտեմբերի 19-ի նիստում որոշում կայացրեց զորահավաքային նախապատրաստության ու զորահավաքի գործընթացում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների համաձայնեցված գործունեության կազմակերպման նպատակով 2019 թվականի սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ն անցկացնել ուսումնավարժական հավաքներ և պարապմունքներ:
Հարցը ներկայացրեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ ռազմավարական զորավարժությունների նպատակն է՝ որոշել պետական և տարածքային կառավարման մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և կազմակերպությունների պատրաստությունը և ունակությունը՝ պայմանական իրադրության պայմաններում զինված ուժերը և այլ զորքերը պատերազմական ժամանակաշրջանի կազմի և կառուցվածքի փոխադրման համար անհրաժեշտ պահեստազորայիններով ու տրանսպորտային միջոցներով ապահովելու գործընթացում:
Ուսումնավարժական հավաքները և պարապմունքները կրում են ռազմավարական զորավարժությունների բնույթ:
Ուսումնավարժական հավաքների և պարապմունքների ընթացքում զորահավաքային նախապատրաստության միջոցառումների իրականացմամբ հնարավոր կլինի գնահատել ռազմական անվտանգության համակարգի զորահավաքային հնարավորությունները, վեր հանել զորահավաքային նախապատրաստության խնդրահարույց հարցեր, ինչպես նաև մշակել մեխանիզմներ՝ զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:
«Այս մասշտաբի զորավարժություն չենք ունեցել, բայց ամենակարեւորը, որ մեր միջազգային պարտավորությունների շրջանակում է՝ թվաքանակներիեւ ներգրավվող միջոցների առումով:
Մարտական ուսումնական հավաքներին ներգրավվող անձանց ընդամենը 6 տոկոսն է, որ ներգրավվելու է զորավարժություններին 3-5 օրով: Մնացած 94 տոկոսը ուղղակի ներկայանալու են հավաքակայաններ: Այդ 6 տոկոսը տեղեկացված է, սննդի եւ մյուս հարցերը լուծված են»,-ասաց նախարարը:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց. «Շատ մեծ մասշտաբային միջոցառում է նախապատրաստվում: Այդ օրերին մեր քաղաքացիները կտեսնեն, կնկատեն, որ տեղի են ունենում պրոցեսներ եւ հույս ունենք, որ այն մարդիկ, որոնք օրենքով սահմանված պարտականություն ունեն, նաեւ պետք է ներգրավվեն: Որոշակի զորակոչային գործընթացներ են տեղի ունենալու: Մեր քաղաքացիներին կոչ եմ անում ակտիվ մասնակցել այդ գործընթացին: Սա մեր զինված ուժերի մարտունակությունը բարձրացնելու նպատակ ունի: Սա պլանային աննախադեպ միջոցառում է»:
Փաշինյանը հավելեց, որ զորավարժություններում պետք է բացառել ֆորմալիզմը. «Իհարկե, պետք չի չափից ավելի լրջացնել, բայց պետք է պատշաճ վերաբերմունք եւ արձագանք լինի այս միջոցառումներին»:

В Армении с 24 сентября по 5 октября текущего года состоятся учебно-тренировочное сборы и занятия. Решение об этом принято 19 сентября на заседании Правительства Армении.
Вопрос представил министр обороны Армении Давид Тоноян. По его словам, цель стратегических учений – определение готовности и способности органов государственного и территориального управления, органов местного самоуправления и организаций в условиях условного положения в процессе обеспечения Вооруженных Сил и других войск необходимыми резервистами и транспортными средствами, необходимыми для транспортировки состава и структуры в военный период.
Учебно-тренировочные сборы и занятия носят характер стратегических учений. Проведением мероприятий по мобилизационной подготовке в ходе учебно-тренировочных сборов и занятий можно будет оценить мобилизационные возможности системы военной безопасности, выявить проблемные вопросы мобилизационной подготовки, а также разработать механизмы по повышению эффективности мобилизационной подготовки и мобилизации. «Учения такого масштаба в Армении пока не проводились. Но самое главное то, что они находятся в рамках наших международных обязательств в плане  численности  и привлекаемых средств. Только  6% лиц, вовлеченных в боевые учебные сборы, будут задействованы в учениях в течение 3-5 дней. Остальные 94% просто будут приходить на сборные пункты. Эти 6% информированы, питание и другие вопросы решены», - заявил Тоноян.
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что готовится крупномасштабное мероприятие. «Я призываю наших граждан активно участвовать в этом процессе. Это беспрецедентное плановое мероприятие», - отметил он, добавив при этом, что на учениях нужно исключить формализм.